Національний банк України не розглядав ніяких варіантів обмеження доступу населення до їх банківських депозитах. Про це заявила директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова під час круглого столу, організованого Лігою фінансового розвитку за інформаційної підтримки ZN.UA.
"Сьогодні ситуація з вкладами населення не викликає занепокоєння з боку центрального банку. Ми моніторимо її в щоденному режимі", - підкреслила представник Нацбанку.
За словами А. Щербакової, НБУ готовий надавати банкам ліквідність у разі виникнення необхідності. Вона підкреслила, що новий механізм оперативної підтримки учасників ринку разі відпливу вкладів - рефінансування на строк до 360 днів під потрійну облікову ставку і заставу держоблігацій або валюти - є класичним, а не антикризовим інструментом.
"Він у нас буде працювати і в нормальних ситуаціях, і в таких соціально напружених, в яких ми зараз знаходимося", - додала директор гендепартаменту грошово-кредитної політики Нацбанку. Також вона повідомила, що НБУ останнім часом не видавав стабілізаційні кредити.
Читайте: Депозити населення скоротилися вперше за два роки
А. Щербакова констатувала, що незважаючи на деяке зменшення залишків на коррахунках банків ( до 20-23 млрд грн) порівняно з минулорічними значеннями, наявна маса ліквідності є "достатньою для того, щоб банки оперативно проводили платежі, працювали з клієнтами, населенням". "Якщо буде необхідна подача ліквідності, ми її будемо здійснювати", - підкреслила представник НБУ.
У свою чергу голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) і старший радник "Альфа - Банку" ( Україна ) Роман Шпек повідомив, що за підсумками січня і лютого "особливого відтоку депозитів немає". При цьому фінансист зазначив необхідність більш проактивного інформаційної роботи центробанку.
"Заяви глави НБУ на зустрічі з банкірами про те, що не планується вводити ні мораторію на дострокове розірвання депозитних вкладів, ні проводити конвертацію доларових або євровнесках в гривневі і т.д. - це позитивна інформація. І це дуже важливо говорити. Потрібно повторювати як можна частіше і впливати на настрої учасників ринку <... > Якщо б на початку січня роз'яснювали, так як на початку грудня, напевно ажіотаж [останнім часом] був би менше", - зазначив Р. Шпек.
Банкір також відзначив необхідність активної реакції регулятора на появу будь-якої інформації, правдивої чи хибної - про виникнення проблем з ліквідністю в тому чи іншому банку. "Якщо йде розмова, що є проблеми з проведенням розрахунків в якомусь банку або зі зняттям депозитів, повинні бути роз'яснення, що у нас є достатня законодавча база, Фонд гарантування вкладів, є інструменти ліквідності", - констатував Р. Шпек.
А. Щербакова з такою критикою погодилася. Як вона пояснила, певна інформаційна пауза від НБУ на початку лютого була обумовлена тим, що на Інститутській виробляли "політичне рішення, яке можна було б оголосити ринку", що в кінцевому підсумку було зроблено у вигляді постанов № 48 та № 49. !zn