Падіння курсу гривні викликано панічними настроями у зв'язку з війною на сході країни, проте заходи НБУ і кредити МВФ мають стабілізувати ситуацію, запевнила голова Національного банку Валерія Гонтарєва.
"Наші адміністративні заходи, які ми зараз використовуємо, я думаю, нам допоможуть стабілізувати ситуацію", - сказала вона в коментарі, поширеному прес-службою НБУ
Голова Нацбанку висловила впевненість, що МВФ 29 серпня схвалить виділення Україні другого траншу кредиту stand by на суму близько 1,4 млрд доларів, і ці кошти надійдуть в Україну одночасно з 0,5 млрд доларів кредиту Світового банку, надання якого було схвалено минулого тижня.
У той же час Гонтарєва підкреслила, що НБУ готовий продовжити впливати на ринок і ринковими методами через інтервенції на підтримку гривні.
"Абсолютно чітко заявляю ще раз, що Нацбанк виходив на ринок і далі буде дивитися на ситуацію і використовувати свій ринковий інструментарій через інтервенції з продажу валюти на ринок, в тому числі", - сказала глава НБУ.
Як відомо, офіційний курс гривні у п'ятницю впав до історичного мінімуму 13,365434 грн/долар, а на міжбанку до кінця торгів котирування становили 13,50/13,70 грн/долар.
Гонтарєва знову заявила, що фундаментальні розрахунки аналітичного підрозділу Нацбанку показують, що збалансований рівень курсу гривні знаходиться на рівні 11,5-12 грн/долар.
"Але пацієнт не знаходиться у збалансованому стані, якщо говорити мовою лікаря. Країна, яка перебуває в процесі війни, має відкриту рану, з якої тече кров. Головне завдання будь-якої економіки - припинити військові дії. Тому дуже важко на сьогоднішній день говорити про реальний збалансований курс. У нас збалансований курс може бути тільки у випадку, коли ми закінчимо війну", - зазначила глава НБУ.
Вона нагадала, що у зв'язку з військовими діями падіння у промисловості в липні прискорилося до 12,1%, а зниження ВВП за підсумками року прогнозується на рівні 6,5%.
Гонтарєва підкреслила, що крім підвищення нормативу обов'язкового продажу валютної виручки та проведення інтервенцій, які за останні два тижні було більше п'яти, Нацбанк за погодженням з МВФ закріпив можливість перевірок контрактів на ринку.
"Експортери не зможуть обійти обов'язковий продаж, що потім це буде вважатися порушенням валютного контролю. Всі винайдені банками механізми обійти це будуть жорстко припинятися", - заявила глава НБУ.
Вона зазначила, що підвищення нормативу обов'язкового продажу і зазначені заходи нагляду водяться на короткий період - 90 днів. "Тому що ми реально очікуємо, що за ці три місяці не тільки закінчимо військові дії, але і реально закриємо цю рану і почнемо відбудовувати наш Донбас і приводити промисловість до ладу", - пояснила Гонтарєва.
Як відомо, 21 серпня НБУ ввів обов'язковий продаж 100% валютної виручки експортерів. !zn