3 вирішив підвищити відповідальність банків за дії на валютному ринку, зокрема, за порушення обмеження на перевищення загального обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти та банківських металів за гривню над обсягом їх продажу за власними операціями уповноваженого банку.
Відповідну постанову регулятора №495 "Про внесення змін в положення про застосування Нацбанком заходів впливу за порушення банківського законодавства" оприлюднено на його сайті і набуває чинності з 1 серпня 2015 року.
Постановою передбачено, що штраф за повторне порушення обсягу купівлі іноземної валют накладається на банк у розмірі 10% від суми перевищення за кожен день порушення, але не більше ніж 1% від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.
При цьому НБУ вказує: повторним порушенням обсягу купівлі іноземної валюти є порушення, зроблене після аналогічного порушення, за яке цетробанк застосував захід впливу.
Як наголошується в документі, регулятор застосовує заходи впливу у вигляді письмового попередження банку, який вперше після вступу в силу цієї постанови допустив порушення обсягу покупки інвалюти, установленого нормативно-правовим актом НБУ.
"Безперечно, що діють тимчасові обмеження на валютному ринку створюють незручності. В той же час вони дозволяють забезпечувати рівновагу на міжбанківському валютному ринку, що є однією з передумов забезпечення цінової стабільності в державі. Тому ми вимагаємо від банків зважених і дисциплінованих рішень при купівлі безготівкової іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку", - прокоментував рішення регулятора заступник голови НБУ Олег Чурий, слова якого наводяться на сайті
Він підкреслив, що спочатку порушник отримує письмове попередження, однак якщо порушення фіксується повторно, регулятор накладає грошовий штраф.
"До найбільш недисциплінованим ми будемо застосовувати не тільки грошові штрафи, але і обмежувати чи зупиняти (призупиняти) здійснення порушниками окремих видів валютних операцій", - додав Чурий.
Раніше НБУ спростив банкам роботу на валютному міжбанку. Зокрема регулятор спростив процедуру реєстрації операцій у системі підтвердження угод - банки зможуть відразу підтверджувати укладені між ними угоди.
Раніше DT.UA повідомляло, що МВФ наполіг на збереженні більшості валютних обмежень в Україні. Наступним етапом буде ослаблення обмежень щодо зняття готівкової валюти.