Україна за часткою контрабанди сигарет вже впритул наблизилася до антирекорду, поставленому 7 років тому. Якщо зараз не вжити дієвих заходів, втрати бюджету від нелегального обороту сигарет, які і без того вже досягли колосальних розмірів, продовжать зростати, а здоров'я українців опиниться під серйозною загрозою через потрапляння на ринок сигарет невстановленого сумнівного походження і змісту. Як ефективно протидіяти збільшенню контрабанди сигарет, розповідається в матеріалі на Liga.net.
Нещодавно генеральним директором компанії JTI Україна Полом Холловеєм були оприлюднені попередні дані агентства Kantar, згідно з якими, станом на серпень, частка нелегальної тютюнової продукції і тютюну в Україні вже досягла 6,9%. Для порівняння - за підсумками всього минулого року, ця частка дорівнювала 6,6%.
«Це означає, що вже за перші вісім місяців цього року державний бюджет України недоотримав 4,5 мільярда гривень доходів, виробники втратили свою частку на ринку на користь нелегальних виробників і контрабандистів», - пояснив глава JTI Україна.
Він упевнений, що до зростання контрабанди призвели, перш за все, агресивна політика підвищення акцизів і відсутність адекватного покарання за контрабанду в українському законодавстві.
«Зараз рівень доступності сигарет в Україні становить 25%. Це означає, що споживач витрачає чверть свого денного доходу на покупку сигарет. Зростання акцизів призводить до подальшого зростання ціни. Коли сигарети стають занадто дорогими для споживача, починає рости попит на нелегальні сигарети, тому що вони дешевші», - пояснює Холловей.
Чотири роки тому, до початку системного підвищення акцизів, споживач в Україні витрачав на сигарети 21%.
На думку Холловея, значне підвищення акцизів породжує замкнуте коло: чим вища ціна на легальні сигарети, тим більше попит на нелегальні, відповідно - тим більше пропозицій. І тим менше грошей надходить до бюджету і менше можливостей для інвестицій в школи, лікарні і інфраструктуру.
Розірвати це порочне коло можна, якщо діяти одночасно в трьох напрямках, пише Liga.net. Необхідно акцизну політику проводити адекватно наявній купівельній спроможності населення, ввести кримінальну відповідальність за контрабанду підакцизних товарів та об'єднати зусилля легальних виробників сигарет з владними структурами.