Інфляція залишатиметься помірною – в межах цільового діапазону 5% +1 у найближчі місяці, потім зросте. Про це розповіли під час прессбрифінгу у Національному банку України.
Раніше ми писали про те, що стрімке падіння інфляції в Україні зумовило скорочення сукупного попиту на 25% відносно довоєнного рівня. На таке спостереження вказав ZN.UA колишній голова Ради НБУ, академік Національної академії наук України Богдан Данилишин.
На скорочення попиту вплинули такі чинники:
- війна;
- виїзд понад 6 млн біженців за кордон;
- мобілізація чоловіків до Збройних сил України;
- високий рівень безробіття (близько 20% робочої сили);
- жорстка монетарна політика, що обмежила надходження позикових коштів у економіку.
Зокрема, як підкреслив експерт, рівень кредитування в Україні за рік скоротився на 20% ВВП до 14% внутрішнього валового продукту. Також на зниження рівня інфляції вплинуло перенасичення внутрішнього ринку аграрною продукцією за рекордного врожаю. Зокрема у річному вимірі впали ціни на такі категорії товарів як хлібопродукти, олія, цукор, яйця.
Іншим вагомим стримуючим фактором інфляції є стабільність обмінного курсу, який півтора року зберігається на рівні 37-38 грн за дол. США, що сприяє стабілізації цін на імпортні товари. Ще одним стримуючим фактором росту інфляції є збереження урядом часткового мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів.
На рахунках банківської системи перебуває 700 млрд грн строкових гривневих і валютних вкладів населення та бізнесу, ще стільки ж — у поточних гривневих і валютних вкладах населення. Потенційно ці кошти можуть і мають допомагати українській економіці. Чи можливо це, Богдан Данилишин аналізував у матеріалі "Гроші для перемоги. Чи є альтернативи?".