Енергосистема України тестово працюватиме в ізольованому від Росії та Білорусі режимі 24-26 лютого 2022 року. Про це повідомляє НЕК "Укренерго".
"Перший етап випробування енергосистеми України в ізольованому від енергосистем Росії, Білорусі та мережі ENTSO-E режимі заплановано на 24-26 лютого 2022 року", - йдеться в повідмленні.
Робота в ізольованому режимі — випробування, яке проводиться в межах підготовки до синхронізації об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E.
Мета випробувань — продемонструвати здатність енергосистеми підтримувати необхідну частоту 50 Гц в різних режимах роботи. Тестування передбачають почергове проведення відключення генерації та навантаження.
Нагадаємо, синхронізація української та європейської електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимог європейського законодавства та ринкових практик.
Приєднання до ENTSO-E заплановане на 2023-й рік.
Відповідно, Україна має від'єднатися від спільної електромережі з Росією і Білоруссю.
Тестова робота енергосистеми України в ізольованому режимі запланована протягом трьох днів в лютому 2022 року.
При цьому, Україна готується до сценарію, коли від'єднавшись від Росії та Білорусі в тестовому режимі, під'єднатися назад просто не зможе.
"Варто бути готовими до ситуації, коли із незалежних від української сторони причин, в ізольованому режимі вітчизняним ОЕС доведеться попрацювати довше, ніж три дні", - зазначають в Міністерстві енергетики.
При цьому, Білорусь та Росія у 2021 році забезпечили 75% українського імпорту електроенергії. Імпорт з цих країн здійснювався лише до травня 2021 року, після чого був заборонений рішенням НКРЕКП. А згодом відновлений у листопаді 2021 року, щоправда, лише з Білорусі.
У січні 2022 року імпорт електроенергії в Україну склав 511,5 тис. МВт-год. Причому, майже 100% імпорту склали поставки з Білорусі. Системному оператору "Укренерго" знадобилися постачання потужністю 500 МВт для підтримки енергосистеми України.
Україна також кілька разів запитувала в Білорусі аварійну допомогу. Зокрема, 25 січня, коли дві АЕС України вивели на ремонт кілька енергоблоків, у Міненерго Білорусі заявили, що на запит України в цей же день було збільшено постачання електроенергії у рамках двостороннього договору щодо забезпечення аварійної допомоги у разі потреби.