Найбільша газовидобувна держкомпанія "Укргазвидобування" занурюється в період стагнації

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Найбільша газовидобувна держкомпанія
Насувається стагнація закономірна, оскільки в "видобувної галузі відсутність інвестицій в нарощування ресурсної бази зумовлює етап спаду виробництва через истощаемости родовищ. Судячи з листопадової статистикою, сформований раніше запас міцності "Укргазвидобування" підходить до кінця.

У листопаді показники "Укргазвидобування" з видобутку нафти з газоконденсатом впали більш ніж на 16%, а видобуток газу вперше показала зниження порівняно з аналогічним періодом минулого року. При такому розвитку подій і при такому ставленні менеджменту показники найбільшого газодобувача будуть тільки погіршуватися. Посилює процес руйнування зсередини втрата головної цінності - кадрового потенціалу.

Як пише у своїй статті в ZN.UA експерт Сергій Куюн, новітня історія "Укргазвидобування" (як і більшості держпідприємств в Україні) почалася в 2010 р. Тоді гендиректором компанії був призначений 36-річний Юрій Борисов, який до цього працював головою нафтохімічного холдингу Дмитра Фірташа Ostсhem. Трохи пізніше його заступником став Олексій Тамразов, який раніше відзначився в "нафтових" проектах як Юрія Бойка, так і того ж Дмитра Фірташа.

Підходи та пріоритети "молодої" команди одразу насторожили. Головний інженер компанії, який зазвичай був першим замом "генерального", перестав бути навіть заступником. Такий же "привілеї" позбувся і заступник по бурінню базовим напрямом у добувної компанії! Вже в 2011-му були ліквідовані газопромислові управління "Харківгазвидобування" і "Львівгазвидобування".

"На стратегічному підприємстві необхідно мислити на роки вперед, вони ж (менеджмент компанії. - С.К.) "заточені" на отримання миттєвого результату, приносячи в жертву перспективу найпотужнішої компанії", - говорить колишній співробітник "Укргазвидобування", число яких в цьому році зростає день від дня.

Кадрова революція тривала три роки, а свого апогею досягла в 2013-м. Так, згадана посада головного інженера була скорочена зовсім, як і посада головного геолога, заступника по капітальному будівництву і т.д. Про це йдеться в листі трудового колективу компанії на адресу президента України. "У той же час введено посади заступників з безпеки, юридичних питань, соціальних питань", - наголошується в посланні. За уточненою інформацією, за останні півроку з компанії звільнилися керівники трьох ключових напрямків: Віктор Борисенко (начальник управління переробки вуглеводнів), Ярослав Яремійчук (головний інженер), Ярослав Сынишин (начальник департаменту видобутку). Як випливає з листа В.Януковичу, найближчим часом планується провести чергове значне скорочення працівників філій компанії та центрального апарату. Зокрема, відповідні накази спрямовані в бурове управління "Укрбургаз" - єдине держпідприємство, провідне буріння свердловин і розвідку нових родовищ, у якому зайнято десять тисяч чоловік.

Де грань краху "Укргазвидобування", поки невідомо. Але впевнене її рух у цьому напрямку не викликає сумнівів. За даними Міненерговугільпрому, за дев'ять місяців 2013-го роботи по бурінню порівняно з минулим роком скоротилися на 11%, розвідувальне буріння - на 24, темпи будівництва нових свердловин - на 16%.

Буріння - основний показник діяльності видобувної компанії, почав "мінусувати" в 2010 р., а в 2013-му буквально звалився. Що стосується видобутку, то по газоконденсату вона впала за останні п'ять років на 13,5%. Краще йдуть справи з видобутком природного газу - її вдалося стабілізувати на рівні 15 млрд куб.м . Однак перший тривожний дзвоник вже продзвенів: в минулому листопаді видобуток газу вперше скоротилася порівняно з аналогічним періодом 2012-го. "Це тільки початок, далі буде тільки падіння", - упевнений колишній співробітник "Укргазвидобування", знайомий зі станом справ на родовищах.

Насувається стагнація закономірна, оскільки в "видобувної галузі відсутність інвестицій в нарощування ресурсної бази зумовлює етап спаду виробництва через истощаемости родовищ. Судячи з листопадової статистикою, сформований раніше запас міцності "Укргазвидобування" підходить до кінця. Щоб переломити ситуацію, необхідні вкладення. І тоді років через три піде віддача. Але в нашій ситуації рух коштів відбувається, судячи з усього, у зворотному напрямку.

Як видно, ресурси в "Укргазвидобуванні" є, інакше не було б там "молодої команди". Незважаючи на всі негативні фактори, включаючи невиправдану тарифну політику, що проводиться державою в газовій сфері, компанія є прибутковою - високі ціни на енергоресурси роблять свою справу. Тому у компанії є можливості для розвитку ресурсної і виробничої бази, але, мабуть, немає такого завдання в нинішніх керманичів "Укргазвидобування". Замість руху вперед є рух вниз: поступова втрата ліцензій на родовища, зниження видобутку, буріння, завантажений менш, ніж наполовину і позбавлений модернізації Шебелинський ГПЗ, розгін і втеча професійних кадрів зі стажем в кілька десятиліть. А в цій галузі це страшніше, ніж де б то не було.

Детальніше читайте у статті "на межі краху" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Дочки "Нафтогазу" стали "публічними"

Янукович похвалив Фірташа, Ахметова, Пінчука, Новинського і росіян за зміцнення і модернізацію економіки

Клименко запевнив Азарова, що недобір податків з нафтопродуктів не пов'язаний з фіктивним експортом

"Нафтогаз" через рік звернувся в Генпрокуратуру, щоб повернути 4,5 млрд боргу за неоплачений імпортний газ

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі