Нацбанк висловив готовність відмовитися від фіксованого курсу гривні до долара, однак наразі лише теоретично. Це випливає із заяви заступника голови НБУ Сергія Ніколайчука на зустрічі з представниками асоціації IT Ukraine.
"Ми точно знаємо, що ми хочемо повернутися до плаваючого обмінного курсу. Питання в тому, що для цього мають бути макроекономічні передумови, щоб уникнути негативного впливу для системи. І над цим ми постійно працюємо", – пояснив Ніколайчук.
Як повідомляють в НБУ, від початку введення обмежень Національний банк їх постійно адаптовує та оновлює для того, щоб вони відповідали поточним реаліям. Пріоритет Національного банку – забезпечити рівні умови для всіх верств суспільства та зберегти фінансову стабільність.
"Наша валютно-курсова політика залишатиметься прозорою. Вона полягає у тому, що дефіцитні під час війни валютні ресурси спрямовуються насамперед на критичні потреби, а також у збереженні балансу інтересів для всіх верств суспільства", - пояснили в Нацбанку.
Серед претензій представників IT - це суттєві втрати, які вони несуть через подвійний курс НБУ. У ІТ контрактах фіксації курсу немає, прив'язка відбувається до поточного курсу. Зокрема, на сьогодні фахівцям з України виплачують умовні $1000 по курсу 29 гривень/долар, хоча на рику вартість складає 36-38 гривень/долар.
Нагадаємо, раніше в Нацбанку повідомляли, що повернення до плаваючого курсоутворення буде поступовим.
Рішення НБУ щодо скасування фіксованого курсу для готівкових валютних операцій учасники ринку піддають критиці.
Часткове скасування НБУ фіксованого курсу призведе до обвалу гривні, впевнені експерти, які наполягають на перегляді цього рішення. Нацбанк попереджають про обвальну девальвацію і радять тримати гривню у нинішньому режимі не більше місяця.