Зростанню нафтових цін у середу, 21 березня, сприяли дані про запаси сировини у США та падіння курсу долара на новинах від Федеральної резервної системи (ФРС).
Станом на 6:54 вартість травневих ф'ючерсів на північноморську нафтову суміш марки Brent зросла на 0,01% - до 69,48 доларів за барель, ціна травневих ф'ючерсів на нафту марки WTI збільшилася на 0,09% - до 65,23 доларів за барель.
"Нафта значно здорожчала на вечірніх торгах, і справа тут не лише у підвищенні ставки. Дані щодо запасів (у США - ред.) за минулий тиждень показали несподіване зниження, а також значне скорочення запасів як бензину, так і дистилятів", - цитує агентство "Рейтер" інвестиційного аналітика Rivkin Securities Вільяма О'Локліна.
Напередодні Міністерство енергетики США оприлюднило статистику про запаси "чорного золота" в країні. За минулий тиждень вони скоротилися на 2,6 млн барелів, або на 0,6% - до 428,3 млн барелів. При цьому аналітики очікували зростання запасів на 2,6 млн барелів - до 433,5 млн барелів. Запаси бензину у США зменшилися на 1,7 млн барелів, або на 0,7% - до 243,1 млн барелів; дистилятів - на 2 млн барелів, або на 1,5% - до 131 млн барелів.
На думку аналітиків, позитивним фактором для ринку нафти є також слабшання долара. У середу, 21 березня, ФРС підвищила ставку до 1,5-1,75% річних і озвучила плани ще двічі підвищити її протягом року, хоча експерти очікували щонайменше три підвищення. Слабкість долара сприяє здешевленню "чорного золота" на світових ринках, стимулюючи попит на сировину.
Ще одним підтримуючим фактором для нафтових котирувань стали позитивні новини від моніторингового комітету ОПЕК+. Так, згідно зі статистикою, у лютому угоду зі скорочення нафтовидобутку виконано на рекордні 138% (133% у січні). Комітет також закликав країни, які беруть участь у віденських домовленостях, розглянути варіанти подальшої інституціоналізації цього союзу.
Нагадаємо, раніше ОПЕК ухвалила рішення про продовження віденської угоди про скорочення рівня видобутку нафти до кінця 2018 року.
З 1 січня 2017 року країни картелі скоротили видобуток нафти на 1,2 млн барелів на день - до 32,5 млн. Тим часом країни, що не входять в ОПЕК, домовилися скоротити видобуток нафти на 600 тисяч барелів на добу. З цієї кількості половина припадає на Росію.
Раніше генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо виступав за приєднання до угоди Єгипту та Туркменії, але Казахстан виступав за повільний вихід із неї. Низка країн, зокрема, Росія, також заявляли про те, що вийдуть з угоди, щойно її мета буде досягнута.
Зазначимо, минулий рік для ринку нафтопродуктів в Україні став роком покупця. Між ресурсотримачами розгорнулася боротьба за споживача, унаслідок чого ціни знизилися, а ринкові частки основних учасників перерозподілилися. Детальніше про нову модель постачання українського ринку читайте в матеріалі Сергія Куюна "Боротьба за баки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".