Антимонопольний комітет України почав розгляд справи щодо постачання "Нафтогазом" часів Андрія Коболєва газу за заниженими цінами газзбуту Дмитра Фірташа "ЙЕ Енергія". Деталі справи розповіли в НАК "Нафтогаз України".
Йдеться про угоду, підписану з ТОВ "ЙЕ Енергія", що пов’язана з Дмитром Фірташем, в березні 2021 року.
"Керівником "Нафтогазу" на той час був Андрій Коболєв, курував відповідний напрямок роботи у компанії головний виконавчий директор Отто Ватерландер, а безпосереднім підписантом документів виступив директор дивізіону "Трейдинг" Віллем Коппульс", - наголосили в "Нафтогазі".
Дію підписаної попереднім керівництвом компанії угоди з ТОВ "ЙЕ Енергія" в "Нафтогазі" зупинили з жовтня 2021 року.
Проте протягом багатьох місяців укладений за часів Коболєва контракт надавав компанії "ЙЕ Енергія" можливість купувати газ у "Нафтогазу" дешевше, ніж це могли робити інші постачальники газу населенню.
Контракт також давав можливість весь газ, придбаний за ціною 7,4 грн за м куб., перепродавати не населенню, а комерційним компаніям, ціни для яких на ринку могли на той час перевищувати і 40 грн за м куб.
Зазначений контракт з "ЙЕ Енергією" також створював невиправдані кредитні ризики для "Нафтогазу", оскільки він передбачав оплату по факту за проданий газ в період до жовтня 2021 року. Борги компанії "ЙЕ Енергія" перед національною компанією за цими угодами не погашені донині.
Завдяки дочасному розірванню зазначеного контракту, нове керівництво "Нафтогазу" упередило втрати для державної компанії та, відповідно, отримання надприбутків "ЙЕ Енергією" на суму понад 110 млрд грн.
Як писала ZN.UA, навесні цього року компанія Фірташа "ЙЕ енергія", яка займає домінуючу позицію на ринку постачання газу для населення, придбала в "Нафтогазу" найбільші його обсяги (6 млрд кубометрів) за найнижчою ціною. Компанія мала б постачати цей дешевий газ населенню впродовж року за фіксованим тарифом, але "Нафтогаз" "забув" прописати ці деталі в контракті. І, отримавши найбільший обсяг найдешевшого газу, постачальник Фірташа продавав цей газ не тільки споживачам, а й промисловості, звісно, не за фіксованими, а за ринковими цінами. І замість того, щоб розірвати підписану угоду, хоча б на підставі тих-таки санкцій, що були накладены на Фырташа, "Нафтогаз", Міненерго, НКРЕКП та інші причетні взялися шукати "оптимальний підхід до забезпечення газом побутових споживачів", ну щоб дати Фірташеві ще трохи підзаробити. Читайте про це в матеріалі Юлії Самаєвої - "Осінь олігархів".