"Нафтогаз" зможе вимагати від "Газпрому" дворазової компенсації за збиток по транзиту

Поділитися
"Нафтогаз" зможе вимагати стягнення збитків із "Газпрому"
АМКУ дав "Газпрому" два місяці на сплату штрафу в 85 млрд грн і приведення умов транзиту газу до економічно обґрунтованого рівня. В іншому випадку справа буде передана до суду.

У НАК "Нафтогазу України" є всі права вимагати від "Газпрому" виплати дворазової компенсації за збитки, завдані українському держхолдингу монопольними порушеннями при транзиті газу, повідомила перший заступник голови Антимонопольного комітету України Марія Нижник.

"Якщо Комітет встановлює факт зловживання монопольним становищем, то суб'єкт, чиї права порушені, а в даному випадку НАК "Нафтогаз України", може звернутися до суду для стягнення збитків у подвійному розмірі", - сказала вона журналістам у Києві в п'ятницю, 22 січня.

Нижник додала, що сума збитків "Нафтогазу" не підлягає розголошенню, у разі звернення в суд "Нафтогаз" буде самостійно подавати і обґрунтовувати цю цифру.

Заступник голови АМКУ додала, що існуюча тяганина між "Нафтогазом" і "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі ведеться за "схожий, але не зовсім ідентичного питання, оскільки "там мова йде про порушення умов" транзитного контракту.

Як повідомлялося, 22 січня Антимонопольний комітет України прийняв рішення оштрафувати російський "Газпром" на 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України. На сплату штрафу відведено строк у два місяці. Також АМКУ зобов'язав "Газпром" протягом двох місяців привести умови транзиту газу до економічно обґрунтованого рівня. В іншому випадку – АМКУ звернеться до суду для примусового стягнення.

У той же час, як раніше зазначав голова АМКУ в інтерв'ю ZN.UA, визнання монополізму "Газпрому" не вирішить проблеми. Адже навіть якщо порушення і будуть встановлені антимонопольним комітетом, то можуть бути проблеми з практичним виконанням такого рішення.

Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року Україна в 1,5 рази підвищила ставку транзиту газу для "Газпрому" у зв'язку з введенням нового ціноутворення на цю послугу за принципом "транспортуй або плати" (ship-or-pay).

Якщо раніше вартість послуг з транзиту газу через Україну визначалася лише двостороннім контрактом між НАК "Нафтогазом України" і "Газпромом", то відтепер відповідні тарифи регулюються державою - визначаються НКРЕКП.

Контракт на послуги транзиту газу між "Газпромом" і "Нафтогазом" був укладений в 2009 році і діє до 2019 року. Раніше транзитна ставка становила $ 2,7. Українська сторона планувала підняти цю ставку до близько $ 5.

В НАК "Нафтогазі" розраховують провести переговори з російської компанією до кінця січня. Якщо вони виявляться безрезультатними, розгляд буде перенесено в Стокгольмський арбітраж. Українська сторона ще в жовтні 2014 року подала позов до "Газпрому" щодо транзитного контракту з вимогою привести його умови у відповідність з європейським енергетичним законодавством.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі