У разі перегляду тарифу на транзит газу по території України, "Нафтогаз" буде претендувати на компенсацію від "Газпрому" в розмірі до 15 млрд доларів, повідомляють Українські новини з посиланням на дані, які містяться в листі голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва на адресу прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.
"Навіть у разі незгоди на перегляд тарифу з боку Газпрому право на перегляд дає можливість в порядку арбітражного провадження звернутися за компенсацією від Газпрому за сплати російською компанією в 2018-2019 роках діючого тарифу, який не повністю покриває всі витрати, пов'язані з транзитом газу. Крім того, у разі відсутності транзиту після 2019 року перегляд тарифу дозволяє вимагати за це компенсацію - зокрема, вимагати від іншої сторони контракту компенсацію витрат, пов'язаних з економічним знеціненням вкладеного капіталу, тобто втраченої вартості транзитних активів. За оцінкою компанії, право на перегляд тарифу в цілому може дозволити компанії отримати додаткову компенсацію у розмірі до 15 млрд доларів", - йдеться в листі.
Коболєв також підкреслив, що спір по тарифній ставці також може стати істотним економічним стимулом для "Газпрому" продовжувати транзит і після 2019 року.
Наголошується, що "Нафтогаз" вже зробив подання про перегляд тарифу на послуги транзиту газу українською газотранспортною системою для "Газпрому", тобто почав процедуру, яка потрібна контрактом.
Раніше "Газпром" заявив, що може зберегти транзит газу через Україну в розмірі 10-15 млрд куб. м в рік, якщо українська сторона доведе "Газпрому" економічну доцільність нового контракту.
Україну не влаштовує пропозиція "Газпрому" щодо транзиту 10-15 млрд куб. м газу на рік до 2020 року, оскільки прокачування такого несуттєвого обсягу збиткове.
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що можливе припинення транзиту російського газу через Україну завдасть шкоди економіці країни в розмірі приблизно 3,5 мільярда доларів, що дорівнює майже 3% ВВП держави.
Раніше Коболєв заявив, що пропозиції "Газпрому" для обговорення з НАК "Нафтогаз України" є неприйнятними та є такими, що перебувають за межею фантазії. За словами Коболєва, на даний час переговори тривають.
5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.