Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв закликає Кабінет міністрів відстрочити виплату дивідендів та посприяти залученню кредитів для закачування газу в підземні сховища (ПСГ) для успішного проходження наступного опалювального сезону. Про це заявив Коболєв на своїй сторінці в соцмережі Facebook.
"В європейських ПСГ, які публікують дані, зараз вже на 20 млрд куб. м більше газу, ніж в середньому за два попередніх роки. Приріст запасів в них становить 60% до показника за аналогічний період 2018 року", – написав він.
Україна також готується до опалювального сезону, активно закачують газ в свої ПСГ. Так, в даний час, обсяг імпорту на 20% перевищує минулорічний показник. Запаси газу в сховищах станом на 1 червня становили 11,5 млрд куб м, що на 1,8 млрд більше, ніж роком раніше.
"Якщо продовжимо накопичувати газ такими темпами, до початку опалювального сезону вийдемо на необхідний рівень 20 млрд куб. м. Тоді ми будемо готові до будь-яких дій "Газпрому", і позиція України у переговорах буде захищеною", – підкреслив він.
У той же час існують ризики недосягнення даної мети. Зокрема, мова йде про дефіцит коштів у НАК через заборгованості (в сумі 61,4 млрд грн) операторів газорозподільних мереж (ГРМ), а також підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) за поставлений їм газ. При цьому дана заборгованість у два рази перевищує необхідну для підготовки до зими суму. Іншим чинником дефіциту коштів є вимога щодо виплати компанією дивідендів у сумі 90% від отриманого прибутку. Виплати повинні бути здійснені до кінця липня, що, за словами Коболєва, є для компанії надзвичайних викликом.
"Нам не завадила б хоча б розстрочка, поки ми не почнемо продавати газ. Другий шлях – залучити кредитні кошти. Для цього необхідно отримати дозвіл та активну участь Кабінету міністрів як нашого єдиного акціонера", – підсумував він.
Нагадаємо, "Нафтогаз" повинен виплатити до держбюджету 2 млрд 448,328 млн грн.
НАК і Кабмін не можуть домовитися про ціни на газ для населення. Кабмін вимагає зниження цін, у свою чергу НАК запевняє, що вже знизив ціни. Так, "Нафтогаз" знизив його ціну для домогосподарств. В липні роздрібна ціна складе від 7,6 до 8,2 тис грн за тисячу кубометрів. Однак у Кабміні заявили, що НАК повинен зменшити встановлену на червень 2019 року ціну газу для населення в 6299 гривень за 1000 кубометрів ще на 800-900 гривень.
Детальніше про нерозуміння щодо ціни на газ між Кабміном і НАК читайте в матеріалі Івана Гонти "Власність, ринок і ціна газу".