Держхолдинг "Нафтогаз України" пропонує розділити порівну між усіма учасниками газового ринку України обов'язок забезпечувати газом пільгові категорії споживачів.
З такою пропозицією НАК звернувся в Секретаріат Енергетичного співтовариства та до інших газових компаній України, повідомили в прес-службі "Нафогазу".
"Нафтогаз" пропонує встановити прозорі правила реалізації газу на ринку України, виходячи з принципу пропорційності, зокрема, пропорційного розподілу зобов'язань по забезпеченню природним газом всіх категорій споживачів України (включаючи населення та підприємства з теплопостачання) в умовах державного регулювання цін на природний газ і створення страхового запасу газу в підземних сховищах газу кожним учасником ринку", - така пропозиція міститься в повідомленні.
У держхолдингу переконані, що такі принципи відповідають вимогам європейського законодавства, в тому числі, Договору про заснування Енергетичного співтовариства, ратифікованого законом України №2787-VI від 15 грудня 2010 року, а також Директиви 2009/73/ЄС від 13 липня 2009 року про спільні правила для внутрішнього ринку природного газу, впровадження якої у внутрішнє законодавство України є обов'язковим на підставі Договору про заснування Енергетичного співтовариства та Угоди про асоціацію з ЄС.
"Нафтогаз України" сьогодні є дискримінованим учасником ринку газу через покладений на нього обов'язок виконання функції постачальника пільговим категоріям і гарантованого постачальника", - зазначили в НАК.
В даний час умови, що склалися на ринку збуту природного газу в Україні, що не відповідають зазначеним принципам, оскільки НАК зобов'язаний повністю забезпечувати потреби пільгових категорій споживачів, які отримують газ за ціною, нижчою ринкової в 2-10 разів. Для цих потреб споживачів за 11 місяців 2014 року держхолдинг поставив 19,6 млрд куб. м. газу, в т. ч. 5,8 млрд куб. м імпортованого газу.
"Завдяки спеціальним статусом цих категорій споживачів постачальник не має дієвих механізмів забезпечення своєчасних розрахунків. Борг підприємств теплокомуненерго, що виробляють тепло для пільгових категорій споживачів перед "Нафтогазом України" становить 12,4 млрд грн", - констатували в компанії.
Крім того, за 11 місяців поточного року "Нафтогаз України" продав промисловим споживачам всього близько 3,4 млрд куб. м газу.
"При цьому ціна реалізації, встановлена НКРЕ, не завжди покривала прямі витрати компанії на закупівлю імпортного газу, зокрема, з-за неповерненою курсової різниці відсотків за залучені кредити для фінансування оборотного капіталу", - уточнили в держхолдингу.
У той же час, відзначають в НАК, приватні постачальники мають преференційні умови.
"Приватні продавці природного газу, навпаки, мають можливість реалізовувати свій газ виключно промисловим споживачам на ринкових умовах. Приватні компанії також мають можливість отримувати передоплату за газ, припиняти постачання боржникам і відмовляти споживачам в укладанні нових контрактів у разі дефіциту ресурсу або при несприятливих цінових умовах", - йдеться в повідомленні.
"Мета "Нафтогазу" - ринкові та недискримінаційні умови для всіх учасників ринку, а також якісні послуги за конкурентною ціною для кінцевих споживачів. "Нафтогаз" зазначає, що його пріоритетом є створення в Україні ефективного та відкритого ринку газу з встановленням справедливих умов для всіх постачальників та споживачів природного газу", - резюмують у держхолдингу.
НАК "Нафтогазу" для оплати імпортного газу потрібні чималі кошти, яких у нього не вистачає. Дефіцит викликаний тим, що НАК продає газ населенню і ТКЕ за заниженими (субсидованими) цінами, які не покривають його повну вартість. Продаж газу промисловості, яка справно платить за газ за високими цінами, зможе частково вирішити цю проблему.