З 1 січня 2022 року Національний банк України запроваджує вимоги до капіталу банків для покриття операційних ризиків. Тепер значення достатності капіталу буде розраховуватися не тільки з урахуванням кредитного ризику та відкритої валютної позиції, але і операційного ризику. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Наголошується, що новація вводиться в рамках імплементації вимог європейського законодавства та рекомендацій Базельського комітету з банківського нагляду.
Згідно з новим вимогу, розмір операційного ризику банку визначається з урахуванням розміру його доходів і витрат, пов'язаних з основною діяльністю. Доходи і витрати банку розподіляються по трьох компонентам: 1) компонент чистих процентних доходів / витрат і дивідендів, 2) сервісний компонент і 3) фінансовий компонент. Для розрахунку обсягу кожного з трьох компонентів береться середнє значення за три останні роки.
Для визначення мінімального розміру операційного ризику сукупний обсяг трьох компонентів враховується з коефіцієнтом 0,15, а отримане значення відображає величину операційного ризику банку, яка вимагає покриття капіталом.
Банки будуть розраховувати мінімальний розмір операційного ризику раз на рік на основі підтвердженої аудитором річної фінансової звітності.
У НБУ відзначають, що нові вимоги до капіталу будуть вводитися поступово. Тестові розрахунки почнуться вже в 2020 році після оприлюднення річної фінансової звітності за 2019 рік. Покривати капіталом операційний ризик банки будуть зобов'язані з 1 січня 2022 року.
Зміни внесено постановами НБУ від 24 грудня №156 та №157 та вступають в силу з 27 грудня.