Офіційний курс гривні до долара США розраховується як середньозважений курс продавців і покупців, що склався в поточний робочий день за даними системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку.
Згідно з нормою, що діяла з вересня 2004 року, Нацбанк розраховував офіційний курс гривні до долара "на підставі котирування валюти на міжбанківському валютному ринку та з урахуванням інформації про діючий офіційний курс Національного банку і про проведені ним операції з купівлі-продажу іноземних валют 1-ї групи класифікатора, а також відомостей про курсові та цінові зміни на світових фінансових та товарних ринках, інших показників, зміна яких може впливати на валютний ринок України".
Таке формулювання дозволяло НБУ встановлювати курс, який суттєво відрізнявся від курсу на міжбанку. В рамках домовленостей з Міжнародним валютним фондом, Нацбанк обмежив відхилення офіційного курсу від ринкового 2%, проте в кінці 2013-2014 роки став порушувати це зобов'язання, і лише в кінці січня задекларував нову політику визначення офіційного курсу на базі угод на міжбанку.
У результаті з кінця 2013 року офіційний курс гривні девальвував з 7,993 грн/1 дол. до 11,246 грн/1 дол. Учасники ринку стверджують, що відмінності офіційного курсу від ринкового як і раніше зберігаються, хоча і в невеликих розмірах, особливо це характерно у дні його суттєвих стрибків.
У новій постанові Нацбанк також встановив, що "офіційний курс гривні до іноземних валют і банківських металів діє з часу його встановлення", тоді як раніше він починав діяти "наступного дня після дня затвердження" та окремо прописувався порядок його встановлення для святкових і вихідних днів. !zn
Читайте також:
Нацбанк заборонив продавати валюту в одні руки більше ніж на 15 тис грн
МВФ виділить Україні кредит у $ 14-18 млрд у квітні в рамках міжнародної допомоги до $ 27 млрд
S&P: Якщо не врегулювати "українську кризу", рубль знеціниться на 10%
При курсі 10-12 грн/$ ВВП України може впасти на 4,5%, а інфляція - зрости до 18%