Учасники саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у вівторок, 11 листопада, схвалили пропозицію Китаю створити зону вільної торгівлі між членами АТЕС.
Як пише DW з посиланням на заяву голови КНР Сі Цзіньпіна, керівники країн АТЕС погодилися організувати дворічний проект з вивчення китайської ініціативи.
Китайський лідер Сі Цзіньпін назвав схвалення пакту "історичним" рішенням і закликав країни регіону до тіснішого економічного співробітництва.
Як зазначають ЗМІ, пропозицію Китаю було зроблено на тлі спроб США створити власну торгову зону в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні без участі КНР. У свою чергу, американські чиновники заперечують, що Вашингтон і Пекін змагаються з-за своїх економічних проектів.
Зона вільної торгівлі в Азійсько-Тихоокеанському регіоні вважається конкурентом торгового пакту США. США ведуть переговори про Транс-Тихоокеанського партнерства (ТТП). Вважається, що пакт спрямований на збереження впливу США в регіоні. Очікується, що ТТП охопить 12 країн, в тому числі, Японію, проте в нього не входять Китай і Росія.
Разом з тим, президент США Барак Обама відкидає те, що це партнерство пропонують створити на противагу китайському впливу. В інтерв'ю державному інформаційному агентству Китаю політик заявив, що США не намагаються стримувати Китай.
Саміт АТЕС, в якому брали участь представники 21 економіки світу, проходив у передмісті Пекіна 10-11 листопада. Крім домовленостей між усіма членами АТЕС, лідери окремих країн провели двосторонні зустрічі. На частку країн Азіатсько-Тихоокеанського співробітництва припадає 57 відсотків світового ВВП і 46 відсотків світової торгівлі.
До складу АТЕС входять США, Росія, Китай, Японія, Австралія, Канада, Південна Корея, Гонконг, Тайвань, Індонезія, Малайзія, Бруней, В'єтнам, Мексика, Нова Зеландія, Папуа - Нова Гвінея, Перу, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни і Чилі.