З листопада 2014 митники змушують експортерів волоського горіха працювати за корупційною схемою, яка була введена минулою владою, йдеться в сюжеті телепрограммі "Наші гроші".
Під час правління Віктора Януковича всіх експортерів горіха змушували везти вантаж в одну точку перетину кордону - на Херсонську митницю.
Там, щоб вивезти контейнер очищеного товару, підприємці повинні були заплатити від 12-15 тис доларів хабара, за контейнер неочищеного - 8-10 тис доларів. Горіхові угоди приносили "сім'ї" 30-40 млн доларів на рік.
Одним з організаторів схеми пізніше назвали народного депутата Віталія Хомутинника. Він свою причетність до цього бізнесу натомість заперечив, стверджуючи, що подібні схеми відкатів введені новою владою. І що за ними стояли колишній головний митник Анатолій Макаренко, його підлеглий Олександр Мухін і екс-глава податкової міліції Володимир Хоменко.
Самі підприємці стверджують, що системні проблеми на митниці у них виникли після появи листа в жовтні 2014 року за підписом голови ДФС Ігоря Білоуса (нещодавно був призначений головою Фонду держмайна), в якому він визнав, що митники беруть хабарі від експортерів горіха.
Але замість перевірки своїх підлеглих доручив перевірити експортерів. Саме у розпал цих заходів з виробниками волоського горіха в різних регіонах почали зв'язуватися посередники, які пропонували обговорити гарантії безпроблемного експорту. Посередники посилалися на свої зв'язки з новою владою.
Один з ініціаторів перевірок, екс-заступник керівника податкової Володимир Хоменко стверджує, що посилення контролю дозволило домогтися повернення валютної виручки.
Але офіційна статистика показує, що з листопада 2014-го по квітень 2015 року було експортовано горіха на загальну суму 1,7 млрд грн, але в Україну повернулося лише 158 млн грн - 8% від суми експорту. Такі цифри можуть пояснюватися не тільки проблемами офіційних експортерів, а і появою маси фіктивних фірм, які за підтримки чиновників займаються контрабандою. |
Україна - один з найбільших світових експортерів волоського горіха, в країні збирають 50-60 тис тонн горіха в рік, дві третини продукції реалізується за кордон.