Взимку традиційно зростає попит на мандарини, апельсини та лимони. В Україні суттєво подорожчали фрукти: найбільше підскочили ціни на лимон, лайм та грейпфрут. Всеукраїнський сервіс доставки продуктів Zakaz.ua проаналізував, як змінилися ціни на цитрусові в українських супермаркетах протягом року. Про це пише East Fruit.
Як змінилися ціни на цитрусові в супермаркетах
За даними аналітиків, найбільше в порівнянні з минулим роком підскочила ціна на лимони — на 146%. У грудні 2021 року кілограм лимонов на поличках супермаркетів можна було придбати в середньому за 25,7 грн, тоді як у грудні цьогоріч ціна становить 61,7 грн.
Мандарини в українських супермаркетах подорожчали на 61% та в середньому коштують 71,9 грн за кілограм. Минулого року ціна була близько 40,6 грн грн/кг.
Більш доступний сорт мандарин Клементин в середньому коштує 64,9 грн/кг, що на 57% дорожче.
Ціни на апельсини в річному еквіваленті зросли на 81% та коштують нині в середньому 69 грн/кг. Найвищі цінники на плоди з Іспанії, вартість яких становить близько 104,9 грн за кілограм.
Аналітики зазначили, що ціни на мандарини та апельсини у грудні не є рекордними у цьому році. За останні два місяці ціни значно знизилися. Ще у жовтні купити ці фрукти можливо було не менше ніж за 100 гривень за кг. Тому, зважаючи на позитив у динаміці, є надія, що ближче до Нового року їх можна буде придбати за ще вигіднішою ціною.
Зросла ціна і на грейпфрути на 116% у порівнянні з минулим роком. Також не радує ціною і лайм – у супермаркетах ціна на цей фрукт становить 185-252 грн за кілограм, що в середньому на 131% вище, ніж у грудні 2021 року.
Найменше змінилися ціни на помело: звичайний сорт коштує в середньому 84,9 грн, а червоне помело – близько 100 грн за кілограм. Ціни зросли на 33% та 29% відповідно.
Світі – менш популярний екзотичний цитрусовий фрукт, цьогоріч коштує в середньому 89 грн. Тоді як у грудні 2021 ціна була 60 грн за кг.
Чому в Україні подорожчали цитрусові
На думку експертів, така цінова різниця з минулим роком пов’язана зі значною девальвацією гривні щодо іноземних валют. Адже значна частина цитрусових плодів в Україні імпортного походження: фрукти надходять з Туреччини, Іспанії, Єгипту, Італії, Греції й т.д.
Також зменшилися й обсяги постачання фруктів. В мирні часи основна маса цієї продукції імпортувалась морем. А зараз постачання в Україну йде альтернативними шляхами суходолом, які не здатні замінити морське транспортування за обсягами.
В Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога пошкодили об'єкти критичної інфраструктури. Супермаркети змушені переходити на бензинові та дизельні генератори, що неминуче позначиться на вартості продуктів. Також відсутність стабільного електропостачання може спровокувати дефіцит деяких продуктів через скорочення виробництва.