Морська блокада з боку РФ: які наслідки для економіки України

Коментар ZN
Поділитися
Морська блокада з боку РФ: які наслідки для економіки України © pixabay/stocksnap
Морські порти України є важливим транспортним вікном України на світові ринки.

Блокада українських портів може завдати великих збитків економіці України, насамперед експорту. На думку експортів ZN.UA, першим постраждає аграрний бізнес. Але від надходжень від аграрного експорту в результаті залежить курс гривні, яка почне дорожчати через дефіцит долара. Потім під ударом виявиться платіжний баланс, виконання держбюджету та інше.

Як пише у своїй колонці для Центру транспортних стратегій доцент Київської школи економіки Олег Нив'євський, українська економіка дуже залежить від міжнародної торгівлі. Крім того, морські порти України є украй важливим транспортним вікном України на світові ринки – понад 60% українського експорту здійснюється через морські порти.

"За місяць блокади матимемо вже 0,75-5,1 млрд дол сукупних втрат або 0,48%-3,3% ВВП 2020 року. За 3 місяці блокади оцінка буде відповідно, 2,25-15,3 млрд дол, або 1,45%-9,9% ВВП», – вважає експерт.

Оскільки агроекспорт - це близько 45% всього українського експорту, і в основному аграрна продукція йде з України саме через порти, їхня блокада може мати досить вагомі наслідки для української економіки. Сумарні обсяги агроекспорту перевищують 22 млрд. доларів, це вагома частина наших доходів і не тільки. Від стабільності цих надходжень залежать також курс гривні, яка дорожчатиме за дефіциту долара, платіжний баланс, та й просто фінансовий стан агрокомпаній, які на сьогоднішній день забезпечують роботою близько 3 мільйонів українців і виробляють близько 16% від усього нашого ВВП. І це наслідки тільки для агрогалузі, а є й інші товари, які ми відправляємо морем. Звісно, можна знайти інші маршрути, але цей час. А якщо говорити про зерно, то й інфраструктурні складності, ні автомобілями, ні залізницею такого обсягу товаром із України не вивезти.

Нагадаємо, російські військові з 13 по 19 лютого   закривають райони Чорного та Азовського морів   під приводом ракетних та артилерійських навчань. Це може свідчити про підготовку морської блокади українських портів.

10 місяців тому, у квітні 2021 року джерела ZN.UA розповідали, що президент РФ Володимир Путін провів нараду, де обговорювалося, як економічними коштами добити Україну. Вирішили піти двома шляхами. Один із цих шляхів – "Північний потік-2", який уже добудували, але ще не сертифікували в ЄС. Другий – встановлення економічної блокади українських портів, що має посилити економічну та соціально-політичну ситуацію в українській частині Азово-Чорноморського басейну. (Нагадаємо, у цих районах України сильні проросійські настрої.)

Докладніше про те, до чого може призвести прагнення Кремля закрити Чорне та Азовське моря, читайте у статті   Володимира Кравченка " Не війною, то блокадою?" .

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі