Блокада українських портів може завдати великих збитків економіці України, насамперед експорту. На думку експортів ZN.UA, першим постраждає аграрний бізнес. Але від надходжень від аграрного експорту в результаті залежить курс гривні, яка почне дорожчати через дефіцит долара. Потім під ударом виявиться платіжний баланс, виконання держбюджету та інше.
Як пише у своїй колонці для Центру транспортних стратегій доцент Київської школи економіки Олег Нив'євський, українська економіка дуже залежить від міжнародної торгівлі. Крім того, морські порти України є украй важливим транспортним вікном України на світові ринки – понад 60% українського експорту здійснюється через морські порти.
"За місяць блокади матимемо вже 0,75-5,1 млрд дол сукупних втрат або 0,48%-3,3% ВВП 2020 року. За 3 місяці блокади оцінка буде відповідно, 2,25-15,3 млрд дол, або 1,45%-9,9% ВВП», – вважає експерт.
Нагадаємо, російські військові з 13 по 19 лютого закривають райони Чорного та Азовського морів під приводом ракетних та артилерійських навчань. Це може свідчити про підготовку морської блокади українських портів.
10 місяців тому, у квітні 2021 року джерела ZN.UA розповідали, що президент РФ Володимир Путін провів нараду, де обговорювалося, як економічними коштами добити Україну. Вирішили піти двома шляхами. Один із цих шляхів – "Північний потік-2", який уже добудували, але ще не сертифікували в ЄС. Другий – встановлення економічної блокади українських портів, що має посилити економічну та соціально-політичну ситуацію в українській частині Азово-Чорноморського басейну. (Нагадаємо, у цих районах України сильні проросійські настрої.)
Докладніше про те, до чого може призвести прагнення Кремля закрити Чорне та Азовське моря, читайте у статті Володимира Кравченка " Не війною, то блокадою?" .