Верховна Рада України продовжила мораторій на стягнення житла у боржників за валютними кредитами (законопроект №3640), і це рішення спричинить проблеми для банківської сфери. Про це заявив економічний експерт Валерій Клочок для РБК-Украина.
Експерт розповів про проблеми з кредитуванням в Україні, за його словами, ситуація щодо інших країн у цій сфері українського банківського сектора критична.
"Якщо взяти загальну кількість проблемних кредитів в Україні, то їх близько 48% з гаком. Про це говорить Національний банк у звіті, опублікованому в кінці минулого року. Для порівняння - рідко в якій європейській країні до 10%, тому що якщо 10% - то це вже вважається крахом фінансової системи. А ми з цим живемо всі ці роки. Звичайно, мова йде про всі кредити в цілому - у більшій частині корпоративних. Але тут і значна частина (за даними НБУ - близько 29 млрд грн) іпотечних кредитів, які суттєво доповнюють цей дуже неприємний портфель", - заявив він.
Експерт висловив думку, що банки внаслідок такого роду законодавчих ініціатив будуть позбавлені гарантій на ринку кредитування.
"Тому рішення про продовження мораторію я вважаю абсолютно популістським. Адже існує пряма залежність між мораторієм на виплату валютних кредитів, і розмірів відсотків, які встановлюють банки за кредитами. Так, може когось мораторій і врятує, але разом з тим - руйнує банківську систему. І продовжує створювати додаткові перешкоди для її нормального розвитку і функціонування. Тому що низький відсоток, наприклад, по іпотеці можливий лише тоді, коли банк розуміє, що він у будь-якому випадку або поверне виданий кредит, або отримає заставне майно", - підкреслив Валерій Клочок.