Прогноз для української банківської системи залишається негативним, повідомило міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service в опублікованому у вівторок новому Banking System Outlook.
Нагадаємо, раніше міжнародна консалтингова компанія McKinsey назвала український банківський ринок найбільш вразливим у Східній Європі через високі ризики, проблемні кредити і залежність від іноземного капіталу. А рейтингове агентство S&P покращило оцінку ризиків банків України до рівня Венесуели і Камбоджі.
Прогноз Moody's базується на тому, що умови кредитування у найближчі 12-18 місяців будуть негативними через скромне відновлення економіки після глибокого спаду, слабку прибутковість, дуже високу частку поганих кредитів (з істотним навісом валютних кредитів).
Moody's також вказує на обмежену доступність внутрішнього фондування, що змусило банки зменшити частку позикового капіталу.
Агентство вважає, що уповільнення темпів відновлення світової економіки призведе до стиснення попиту на сировинні товари, у тому числі на такі важливі статті українського експорту, як сталь та інші метали.
У зв'язку з цим Moody's прогнозує уповільнення зростання ВВП України в 2012 році до 4% з 4,5% у 2011 році. Одночасно кредитне зростання, як видається, залишиться пригніченим, особливо у роздрібному сегменті через слабке відновлення споживання.
Агентство також вказує, що у 2009-2010 роках зменшення активів, що генерують процентний дохід, і зростання витрат на резервування тиснули на прибутковість банків. В умовах слабкої кредитної кон'юнктури і зниженого споживання банки навряд чи відновлять показники рентабельності у 2011-2012 роках, оскільки вони зберігають високу частину непрацюючих активів на своїх балансах, вважає Moody's.
На його думку, рівень проблемних кредитів в системі залишається високим, включаючи значний навіс валютних кредитів, що не виконуються. Агентство уточнює, що частка прострочених більш ніж на 90 днів і реструктуризованих кредитів у середньому становила близько 40% у першій половині 2011 року, тоді як забезпечення - тільки 20% від загального портфеля.
"Хоча подальше зростання непрацюючих активів малоймовірне, прогрес у відновленні проблемних кредитів був млявим, що на перспективу піднімає питання про достатність забезпечення покриття ризиків", - йдеться у звіті.