Введення аукціонів з продажу деревини дозволить формувати ринкову ціну на сировину і створити рівні умови для всіх учасників ринку, заявив глава Держлісагентства Віктор Сівець. Деревообробники і меблевики подібними твердженнями шоковані.
Нове керівництво Державної агенції лісових ресурсів знову намагається проводити свою ідею реалізації лісу виключно через «прозорі аукціони», виключивши прямі бізнес-контакти лісгоспів з великими споживачами ліса. Щоправда, така принципова позиція чомусь допускає прямі домовленості лісгоспів з переробниками, що входять до сфери підпорядкування Держлісагентства, споживають близько 30% всього заготовленого лісу. Тобто аукціони «своїм» відвідувати необов'язково, так само як і платити «прозорі» ціни. У наявності подвійні стандарти і стосовно компаній-експортерів лісу - вони теж працюють за прямими договорами.
Ситуація ускладнюється ще й тим, що, загнані на аукціон великі деревопереробні підприємства, не знаходять там сировину, у потрібній їм кількості та асортименті. Таким чином, практично все із запропонованого на лютневому аукціоні було продано, а ціни відразу підскочили на 23% (при тому , що в I кварталі вони вже зросли на 20-30%).
На відміну від західних країн, де функціонує реальний ринок, купувати можна щодня, В Україні торги проводяться раз на квартал. Тобто українське підприємство, відмовившись від закупівлі сировини на квартальному аукціоні, ризикує залишитися без сировини і зупинити свою діяльність.
При таких порядках, яку ціну не постав, все куплять. А якщо відмовляться, то, за словами В.Сівця, «у нас є експортери, які з задоволенням куплять цей ліс і вивезуть його на свої підприємства за кордон».
Необхідно відзначити, що заробіток при продажу меблів у 12 разів більший, аніж при продажу необробленого лісу. Тому експорт необробленої деревини з малолісної України - це нонсенс. Багато країн з запасами сировини вже ввели заборонні експортні мита на вивезення лісу. Приміром, найближчі сусіди: Білорусь - 100 євро/м3, Росія - 50 євро/м3. У цивілізованому світі загальноприйнятою є практика, коли експортують тільки надлишки, тобто те, що не може використовувати місцева деревообробна та меблева промисловість.
Тим не менше, в умовах, коли вітчизняні підприємства вже не можуть розвиватися в умовах дефіциту лісової сировини, її експорт з України продовжують нарощувати. Тільки в минулому році вивезли за кордон близько 3 млн м3 лісу, що майже в 1,5 рази більше, ніж на рік раніше. Таким чином, експорт склав 30% всієї заготовленої сировини.