Візит місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Україну для першого перегляду кредитної програми stand by, за підсумками якого буде прийматися рішення про виділення другого траншу, очікується в кінці червня - початку травня, повідомив постійний представник МВФ в Україні Жером Ваше.
Він не зміг сказати, чи виконала українська сторона структурні та кількісні маяки програми на 31 травня, зазначивши, що відповідь на це питання буде давати місія.
Виступаючи на конференції, присвяченій угоди про зону вільної торгівлі з ЄС, у Києві в середу, Ваше зазначив, що влада України почала необхідні реформи, підтримані програмою МВФ та іншими міжнародними партнерами, але їй не слід втратити темп цих реформ.
Він нагадав, що попередні дві програми stand by для України були достроково припинені із-за того, що Київ відмовився від виконання взятих в їх рамках зобов'язань.
"Сподіваюся, цього разу все буде інакше", - сказав Ваше.
Він нагадав, що програма націлена на зміни в валютної і грошово-кредитної політики, спрямовані в тому числі, на перехід до режиму інфляційного таргетування; забезпечення стабільності фінансового сектора; фіскальне коригування; фінансове оздоровлення енергосектору за рахунок поступового переходу до ринкових тарифів.
Представник Фонду підкреслив, що вкрай важливими є також питання забезпечення прозорості дій влади, посилення боротьби з корупцією та підвищення її ефективності, зокрема, у сфері держзакупівель.
Як повідомлялося, МВФ 30 квітня затвердив кредитну програму stand-by для України на SDR10,976 млрд ($ 17,1 млрд за поточним курсом), розраховану на два роки. На початку травня Фонд перерахував перший транш SDR2,058 млрд (близько $ 3,2 млрд), з яких SDR1,29 млрд (близько $ 2 млрд) - уряду на підтримку бюджету.
Передбачається, що другий-четвертий транші, які намічені відповідно на 25 липня, 25 вересня та 15 грудня 2014 року, складуть SDR914,7 млн, тоді як п'ятий-восьмий квартальні транші 2015 року - по SDR1,372 млрд. Заключний дев'ятий транш програми в SDR686 млн, у разі додержання закладених у неї строків і умов, буде виділено в середині березня 2016 року.
З двома попередніми програмами stand by співробітництво України і МВФ переривалося після другого-третього траншів. Зокрема, під час уряду Юлії Тимошенко Фонд восени 2008 року схвалив кредит SDR11 млрд, з якого було отримано три транші на SDR7 млрд. Через рік після відкриття програми місія Фонду за підсумками третього перегляду не змогла рекомендувати продовження фінансування.
Відкрита влітку 2010 року після приходу до влади президента Віктора Януковича і прем'єра Миколи Азарова нова 29-місячна програма stand-by передбачала виділення Україні SDR10 млрд Однак країна отримала лише два транші на SDR2,25 млрд.
Після закінчення програми stand-by влади України намагалася вести переговори з МВФ про нову угоду, проте знову не зійшлися в умовах співпраці. В результаті колишні влади України домовилися про дворічний кредит Росії на $ 15 млрд, з яких у грудні минулого року було отримано $ 3 млрд. !zn
Читайте також:
Глава МВФ впевнена, що Україна впорається з важкими реформами
Місія МВФ знову прибуде в Україну в червні
Транш МВФ збільшив міжнародні резерви України до 17,3 млрд доларів