На зустрічі в Брюсселі в п’ятницю міністри енергетики ЄС досягли політичної домовленості щодо правової бази для заходів, спрямованих на боротьбу зі стрімким зростанням цін на електроенергію.
Міністри, які зібралися на друге екстрене засідання цього місяця, підтримали початковий пакет, який включає низку тимчасових заходів, спрямованих на подолання кризи, зокрема обов'язкове енергозбереження, обмеження надлишкових ринкових доходів і збір з надприбутків енергетичних компаній.
Загальноєвропейське обмеження ціни на імпорт газу поки що вивчається, до нього можуть повернутись на наступному засіданні. Наразі цю ідею продовжують вивчати служби Комісії, які стурбовані тим, що обмеження відлякає постачальників, поставить під загрозу безпеку постачання в ЄС і стимулюватиме споживання газу в той час, коли економія стала вирішальною.
Передусім, ЄС має намір скоротити споживання електроенергії в години пік, щоб відновити невідповідність попиту та пропозиції.
Крім того, передбачене обмеження надприбутків електростанцій, які не використовують газ для виробництва електроенергії: сонячних, вітрових, атомних, гідро та вугільних.
Обмеження буде єдиним і встановлюватиметься на рівні 180 євро за мегават-годину. Усі доходи, що перевищують цей бар’єр, збиратимуть уряди.
Також планується частково використовувати надприбутки компаній, що працюють на викопному паливі.
Влада зможе накласти 33% податок на прибуток, отриманий цими компаніями в 2022 фінансовому році, але лише у випадку, якщо цей прибуток більший щонайменше на 20% порівняно з середнім показником з 2018 року.
Додаткові кошти, отримані за допомогою другого та третього інструментів, будуть спрямовані домогосподарствам і компаніям, які перебувають у фінансовій скруті, у формі субсидій, знижених тарифів або підтримки доходів.
Як повідомлялось, на тлі енергетичної кризи в Європі та Франції, спричиненої російським вторгненням в Україну, уряд розширив так званий тарифний щит, а французи готові докласти зусиль наступної зими, щоб уникнути відключення газу чи світла.