Так, у п'ятницю Мінфін провів дебютний аукціон, на який первинні дилери подали 18 заявок на однорічні ОВДП у доларах США. Від їхнього продажу до держбюджету надійшло $207,1 млн. Прибутковість паперів коливалася в межах від 8% до 9,3% річних (середньозважена ставка - 8,78%).
"Папери купувалися досить великим спектром банків: як учасниками попередніх аукціонів, так і новими, у тому числі з російським капіталом. Багато банків купували ОВДП не для себе, а виступали в якості первинного дилера", - сказав газеті «Коммерсантъ-Украина» один з учасників.
Трьох- і п'ятирічні ОВДП валютні нікого не зацікавили, як і звичайні та індексовані бонди, обсяг виручених коштів виявився мізерним - всього 100 тис. грн. На цьому у Мінфіні не зупинилися і тут же оголосили новий аукціон. На нього було подано лише одну заявку під 9% річних, що дозволило залучити до держбюджету ще $20 млн.
В цілому у п'ятницю банки купили валютних держоблігацій на $227,1 млн, що за офіційним курсом Нацбанку становить 1,81 млрд грн. (Зазначимо, що це лише шоста частина від того, що планував залучити Мінфін: обсяг пропозиції кожного випуску становив по 500 тис. штук, що з урахуванням номінальної вартості $1 тис. сумарно було еквівалентно $1,5 млрд).
За словами джерела у Нацбанку, уряд розраховує найближчим часом залучити близько $2,5 млрд.
Залучення валюти на внутрішньому ринку в умовах повного закриття європейського ринку боргового капіталу спростить Мінфіну виплату за єврооблігаціями 2010 року - за цими бондами вже в середу необхідно виплатити $600 млн.
Експерти вважають, що попит на валютні ОВДП збережеться: аукціон було організовано дуже оперативно, і багато банків просто не встигли подати заявки.
"Швидше за все, попит на них залишиться високим, тим більше що на тлі ставок на депозити у валюті у 4-6% річних запропонована Мінфіном дохідність робить купівлю таких облігацій досить вигідним вкладенням. Якщо Мінфін не піде на зниження прибутковості за валютними ОВДП, банки з метою збільшення свого портфеля можуть підвищити ставки на валютні депозити на 1-2 процентні пункти", - відзначає аналітик ІК Concorde Capital Віталій Ваврищук.
Втім, за його словами, швидше за все попитом будуть користуватися лише короткі валютні облігації. У свою чергу продаж тільки однорічних ОВДП може підвищити бюджетні ризики в кінці 2012 року, коли доведеться погашати борги за ними.