Мінфін Марченка хоче "прогнати" через кишенькове "Укрфінжитло" борги ДІУ — ЗМІ

Поділитися
Мінфін Марченка хоче © Василь Артюшенко, ZN.UA
Ще навесні поточного року ЗМІ звертали увагу на небажання Мінфіну здійснювати цільовий випуск облігацій для "Укрфінжитла".

Під виглядом фінансування програми президента Володимира Зеленського “Доступна іпотека”, Міністерство фінансів на чолі із Сергієм Марченком планує витратити 7,6 млрд грн, виділених на дешеві кредити, на погашення боргів Державної іпотечної установи. Частина з них не забезпечена державою, тобто за рахунок коштів платників податків буде вирішено “комерційні” проблеми структури, що приєднується, йдеться в статті "Апострофа".  

Журналісти нагадують, що для фінансування проектів “Укрфінжитла”, яке видаватиме іпотечні кредити під 7% та житло у лізинг під 5%, було запропоновано влити у його капітал 20 млрд грн., для чого уряд випустив цільові облігації.  

Ще навесні поточного року ЗМІ звертали увагу на небажання Мінфіну здійснювати цільовий випуск облігацій для "Укрфінжитла". Пов'язували це, серед іншого, з бажанням відомства залучити забудовників до партнерської програми (за відсоток від проданого через доступну іпотеку житла). Писали, що "ходоки" на ринку вже, нібито, пропонують забудовникам передати до банків списки "неліквіду" (квартир на останніх поверхах, з поганим виглядом або мінімальною інсоляцією, невдалими плануваннями), отримавши статус "преміум-партнера". “Тоді журналісти припустили, що випуск ОВДП для “УФЖ” розблокується, як тільки закінчиться “підписка” на “партнерську програму” для забудовників. Очевидно, ця обставина вже настала”, — пише видання.  

За “правильний” розподіл ресурсів, виділених на програму, мають, за даними ЗМІ, відповідати керівники “Укрфінжитла”, які є прямими ставлениками Марченка, а також його заступника, куратора програми доступної іпотеки Юрія Драганчука – Віктора Катренича, який раніше керував Енергетичною митницею, та Людмила Шемелинець, яка була заступником голови Держгеокадастру при Януковичі. Крім того, людиною Марченка також називають і кадрового податківця часів Віктора Януковича - Єгора Притулу, який очолює ДІУ, що приєднується до "УФЖ".

“З 20 млрд грн., згідно з даними Мінфіну, лише частина грошей реально піде на підтримку сімей, які потребують покращення житлових умов. На власне іпотечні програми буде направлено 4,9 млрд. грн., на лізингові — 7,3 млрд. грн. Ще 7,6 млрд грн передбачається направити на погашення боргів ДІУ, 0,2 млрд грн - на "операційні витрати" офісу, що складається з 6 осіб", - сказано в матеріалі.  

Видання зазначає, що 3,1 млрд грн заборгованості ДІУ, які планується погасити за рахунок ОВДП, не гарантовано державою, тобто гасити її за рахунок капіталу УФЖ як мінімум передчасно. “Основний обсяг боргів, які потрібно погасити ДІУ, припадає на 2029–2030 роки (1,8 млрд грн), таким чином їх можна було б гасити за рахунок доходів майбутніх періодів, якби було вирішено залишити установу як окрему структуру, а програми "УФЖ" запустити паралельно", - зазначають автори.

“Утримувачами основної частини боргу ДІУ є Національний банк, державні та комерційні банки. Дефолт з облігацій був допущений через те, що близько 3,5 млрд грн. ДІУ застрягли в якості депозиту в Банку, що збанкрутував, з них Фонд гарантування визнав можливість погашення 1,5 млрд грн. у сьомій черзі (тобто, цілком імовірно, ніколи). Наскільки необхідним є перекладання сьогодні державних грошей з однієї кишені в іншу, і чи потрібно для цього задіяти нову держустанову - питання відкрите. Частину гарантованих державою боргів Мінфін уже погасив”, - йдеться у статті.  

“А ось “комерційну” заборгованість, мабуть, варто було б реструктурувати. Особливо враховуючи той факт, що ОВДП випускаються з прибутковістю до 13% річних, що суттєво перевищує середні ставки розміщення. Йдеться як мінімум про 3-4 млрд грн "зайвих" боргів, поспіх у погашенні яких явно пахне корупційними мотивами”, - додають автори матеріалу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі