На сьогоднішньому засіданні аукціонного комітету з продажу електроенергії прийняли рішення створити "чорний список" порушників на ринку, яких тимчасово обмежать у допуску до наступних електронних аукціонів на Українській енергетичній біржі (УЕБ). Про це йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства енергетики.
"Сьогодні ми прийняли рішення, яке обмежить махінації і спонукатиме учасників ринку не вдаватися до маніпуляцій, а діяти за чесними правилами. Це рішення тимчасове, до 1 вересня, але воно допоможе найближчим часом стабілізувати ситуацію на ринку електроенергії", - зазначив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко.
При цьому аукціонний комітет проголосував за внесення змін до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на УЕБ згідно з пропозиціями біржі і зауважень з боку Нацкомісії з енергетики та учасників ринку.
Відзначається, що продавець електроенергії має право ініціювати внесення до "чорного списку" покупця, який порушив узяті на себе зобов'язання по двостороннім договором купівлі-продажу електроенергії. Для цього продавець повинен представити обґрунтовану заяву організатору аукціонів - Української енергетичної біржі.
Заяву можна подавати тільки в разі: нереєстрації покупцем в системі управління ринками куплених обсягів електроенергії; відсутність своєчасної оплати з боку покупця (підтверджується випискою з банку); розірвання договору покупцем в односторонньому порядку.
Як результат - недобросовісного покупця не допускатимуть до наступних аукціонів з продажу електроенергії протягом 6 місяців.
У той же час, якщо покупець виконав зобов'язання за договором, то його можуть знову допустити до участі в торгах.
Нагадаємо, що обсяг РДВ 2 липня зі зниження попиту зменшився на 32,293 тис. МВт-год або на 40%. Внаслідок цього середньозважена ціна РДВ знизилася на 29% - до 1034,5 грн/МВт-год. Одночасно спостерігалось істотне зростання обсягу РДД.
Пізніше на нічному засіданні в неділю 4 липня НКРЕКП встановила мінімальну ціну на ринку «на добу вперед» на рівні 734,9 грн/МВт-год до 8 липня включно і обмеження на продаж е/е за двосторонніми договорами в рамках однієї вертикальної інтегрованої компанії (ВІК) в 50% місячного обсягу продажу.
Крім того, регулятор зобов'язав операторів систем розподілу (ВСР) та оператора системи передачі (ОСП) купувати всю е/е на свої технологічні витрати на РСВ, а також почав процес розслідування ситуації на ринку.