Мінекономіки РФ підготувало відповідь на падіння цін на нафту

Поділитися
Мінекономіки РФ підготувало відповідь на падіння цін на нафту © РИА Новости
Пропоновані соціальні заходи досить немасштабны - крім запланованої розробки закону про те, що заходи соцпідтримки надаються населенню лише за заявою громадянина.

У понеділок міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв на нараді з економічних питань прем'єр-міністра Дмитра Медведєва представить антикризовий план - відповідь Білого дому на обвал нафтових цін, пише газета "Коммерсантъ", якій стали відомі подробиці документа.

За даними видання, 17 січня відомство внесло "План забезпечення сталого розвитку економіки та соціальної стабільності в 2015 році" в Білий дім, обговорення низки його положень з Мінпромторгом і пенсійних ініціатив з Мінфіном і Мінпраці тривало на вихідних, підтвердили інші джерела в урядових відомствах.

Позиції Мінекономіки і Мінпромторгу з питання підтримки автопрому, як і раніше, кардинально розходяться. Мінекономіки пропонує радикальні заходи: пом'якшення угод про промзборку і навіть укладання нових договорів, всупереч зобов'язанням РФ перед СОТ, а також відновлення пільгового автокредитування. Але Мінпромторг різко проти таких послаблень. В результаті найбільш реальним заходом держпідтримки залишається продовження чинної програми утилізації.

Загальний зміст пропонованої відповіді Мінекономіки на обвальне зниження федеральних доходів від обвалу нафтових цін в січні 2015 року тим не менш вже визначено. Основні ініціативи команди Олексія Улюкаєва не передбачають нових великих витрат бюджету. Найбільш інтригуюча макроекономічна ідея Мінекономіки за межами держрегулювання - "знаходження оптимального балансу між розміром бюджетного дефіциту і фіскальної стійкістю", її пропонується обговорити в лютому 2015 року, в тексті вона не розкрита; імовірно, як і раніше, Мінекономіки пропонує різко збільшити бюджетний дефіцит з покриттям його новими позиками ОФЗ.

У сфері імпортозаміщення поки головна ініціатива - екстрена (до лютого 2015 року) розробка поправок до закону N223 про держзакупівлі, що вимагають від держАО і компаній, яким надається державна підтримка, здійснювати фіксовану частку закупівель в Росії.

У банківській сфері Мінекономіки наполягає на реалізації своєї спільної з Мінфіном ініціативи щодо якісного ослаблення банківського нагляду, але вже в більш різкій формі, наприклад у вигляді тимчасового відмови від низки положень не тільки стандартів "Базель-3", але і стандартів "Базель-2". Нагадаємо, ідеї Олексія Улюкаєва і Антона Сілуанова на цей рахунок Банк Росії хоч і в м'якій формі, але категорично відкинув: обговорення Білим домом повторно внесених ініціатив може стати повторним тестуванням політичних позицій глави ЦБ Ельвіри Набіулліної. До банківської чолі примикає і програма створення єдиної структури підтримки ринку житла на базі АІЖК.

Для підтримки авіаперевезень уряд готовий не тільки збільшити обсяг субсидій галузі, але й, можливо, пожертвувати доходами бюджету в 30 млрд руб в рік, обнуливши ПДВ для внутрішніх рейсів. Проти традиційно виступає Мінфін, але джерела "Комерсанта" в галузі вважають міру найефективнішою. При цьому експерти впевнені, що зберегти поточну конфігурацію авіаринку в будь-якому разі навряд чи вдасться і без банкрутств перевізників не обійтися.

Основна міра підтримки приватних компаній - активізація постанови уряду N825 від 14 серпня 2012 року, описує порядок антикризових держгарантій, продовження цієї програми (фактично замороженої в 2012 році) на 2015 рік і виділення компаніям держгарантій на суму до 300 млрд руб зі спрощенням порядку надання гарантій в інвестпроектах. Передбачені і довгі (від п'яти років) кредити Зеба за зниженими ставками резидентів особливих економічних зон.

У початкових планах Мінекономіки передбачалося приділити особливу увагу розвитку ОЕЗ - аж до субсидій регіонам на покриття частини митних платежів і кредитів їх резидентам, але в документі, переданому в уряд, ОЕЗ не згадуються - можливо, цю тему Білий дім буде опрацьовувати окремо.

Пропоновані заходи з підтримки сільського господарства незначні, крім вкрай значущою заходи - відстрочення сплати ПДВ аграріями на кінець третього кварталу при продажу майбутнього товару до збору врожаю. Торгівлі Мінекономіки пропонує допомогти лише забороною на позасудову ліквідацію об'єктів нестаціонарної торгівлі і деякої її лібералізацією - проект, втім, також з'явиться не раніше третього кварталу 2015 року.

До цього ж терміну, до якого, судячи з усього, відомство прогнозує сплеск безробіття, Мінекономіки запропонує уряду розглянути програму обмеженою лібералізації ринку праці і "частковий перегляд" галузевих тарифних угод у сфері держмонополій - заморожування в них зарплат в 2015 році.

Найбільш проблемним в антикризовому плані Мінекономіки може виявитися пакет "заходів щодо зниження витрат бізнесу": відмова від готуються та вже введених жорсткостей держрегулювання зачіпає інтереси ледь не половини відомств. Олексій Улюкаєв також запропонує президенту Володимиру Путіну видати указ, який тимчасово забороняє вводити нові вимоги і витратні зобов'язання для підприємницької діяльності.

Пропоновані соціальні заходи докладні, але досить немасштабны - крім пропонованої розробки закону про те, що заходи соцпідтримки надаються населенню лише за заявою громадянина.

Наступна міра, запропонована Мінекономіки, формально не стосується 2015 року - продовження заморозки накопичувального компоненту пенсійної системи, закінчується в цьому році, на 2016-2018 роки - без трансфертів, що заміщають в ПФР внески на накопичувальну пенсію. Це дасть в 2016 році бюджету невеличку суму економії 37 млрд руб, але в 2017 році вона зросте до 165 млрд руб, а в 2018-му - до 220 млрд руб. При прийнятті цієї пропозиції накопичувальна система буде остаточно зруйнована - втім, і при відмові від ідеї перспективи роботи НПФ в умовах жорсткої рецесії неочевидні.

Нарешті, Мінекономіки пропонує повернутися до дискусії за старими ініціатив Мінфіну: збільшення пенсійного віку і невиплата частини пенсії працюючим пенсіонерам. Ці ідеї пропонується обговорити в першому кварталі 2015 року.

Окремою главою Мінекономіки перераховує списки регуляторних нововведень (новацій у застосуванні ветсертификатов до зборів на використання автодоріг), які пропонується поки не застосовувати.

Пропонується також взагалі поки (до 2017 року) відмовитися від нових заходів, опосередковано збільшують адміністративне навантаження на бізнес.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі