Мешканці будинків без лічильників тепла переплачують за опалення мінімум 30%

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Мешканці будинків без лічильників тепла переплачують за опалення мінімум 30% Українці переплачують за тепло 1,5 млрд грн на рік © Андрій Товстиженко, DT.UA
У багатьох випадках споживачі без лічильників теплоенергії оплачують відчутно більші рахунки, ніж їх сусіди, яким пощастило жити в будинку з встановленим приладом обліку.

Українці переплачують за опалення понад 1,5 млрд грн на рік через відсутність лічильників тепла в будинках і застарілі нормативи 20-річної давності при розрахунках тарифів на послуги централізованого опалення, пише в статті для ZN.UA кандидат економічних наук, консультант ТОВ "КТ-Енергія" Микола Шлапак.

Він зазначає, що аналіз даних теплопостачальних компаній, представлених НКРЕКП для затвердження тарифів, свідчить, що закладені в тарифи нормативи (питомі норми витрат теплової енергії на централізоване опалення для будинків без приладів обліку) є завищеними і в середньому для України на 27% перевищують відповідні розрахункові показники для будинків, в яких встановлені прилади обліку (див. табл. 3).

Для прикладу на ілюстрації представлено розбіжність між середніми нормами витрат теплової енергії для будинків без лічильників і будинків з лічильниками для п'яти міст у різних регіонах України. Як випливає з малюнка, житель Черкас, який проживає у будинку без лічильника в квартирі площею 50 кв. м, за опалювальний сезон сплатить близько 2835 грн, або 473 грн в місяць. Разом з тим сусід в будинку навпроти, де встановлений лічильник, може заплатити лише близько 1940 грн в рік, або 323 грн в місяць. Різниця в 900 грн в рік є досить суттєвою. Якщо ж уявити, що тариф на централізоване опалення зросте до комерційного рівня, то різниця в платежі злетить до 3183 грн в рік, або 530 грн на місяць.

ZN.UA

За станом на 2014 р., 60% всіх абонентів (3,4 млн домогосподарств) живуть у будинках, де не встановлені прилади обліку теплової енергії, і платять за тарифами, визначеними із застосуванням застарілих нормативів, які не відповідають сучасним реаліям

Серед найбільших теплопостачальних організацій найвищий відсоток абонентів без обліку теплової енергії в Одесі (96,8%), Полтаві ("Полтаватеплоенерго" - 93,4%, "Полтаваобленерго" - 82,9%), Луганську (83,6%) і Харкові (69%). У Києві, у найбільшої теплопостачальної компанії України - "Київенерго" станом на 2014 р. цей показник складав 66,9%.

Відсутність обліку теплової енергії позбавляє стимулу приймати заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності. Власники житла не поспішають утеплювати будинки, оскільки додаткові витрати ніяк не вплинуть на рахунки, що виставляються їм за опалення.

Разом з тим у теплопостачальних компаній відсутній стимул до енергозбереження, оскільки вони можуть перевести всі втрат при генерації та транспортування теплової енергії на споживачів, які не мають приладів обліку. Що, власне, вони і роблять.

Читайте детальніше у матеріалі Миколи Шлапака "Українців нагрівають, рахуючи тепло на око" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі