Медичний фронт гібридної війни: фейки про вакцинацію охопили мільйонну аудиторію

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні активно поширюється дезінформація щодо вакцинальної кампанії.

В Україні стартує вакцинація від COVID-19. На сьогодні вже офіційно зареєстровані дві вакцини, які найближчим часом дозволять провести імунізацію для сотень тисяч громадян. На жаль, у нашій державі продовжує активно поширюватись дезінформація, направлена на дискредитацію вакцинальної кампанії. Ці фейки, в рамках гібридної інформаційної війни, найактивніше поширюють Російська Федерація і Китай. Про головні аспекти протистояння держави та суспільства небезпечним міфам та російській пропаганді детальніше розповідаємо в цьому матеріалі, який підготовлено на основі виступу спікерів під час Всеукраїнського Форуму «Україна 30: Коронавірус. Виклики та відповіді»

Як підтвердили у Міністерстві охорони здоров’я, 23 лютого в Україну прибула перша партія вакцини AstraZeneca - 500 тисяч доз, яких вистачить для щеплення проти COVID-19 для 250 тисяч осіб. Вакцину розроблено Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca, її вже схвалила Всесвітня організація охорони здоров’я для екстреного застосування.  Ефективність препарату коливається від 62% до 90% залежно від дозування. Він виробляється на потужностях Serum Institute (Індія) та має локальну назву Covishield.

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко повідомив, що в Україні також зареєстрована вакцина Pfizer. У лютому Україна має отримати 117 000 доз цього препарату у межах глобальної ініціативи COVAX. Вакцина ефективна на 95%. «Вакцинація в Україні проводиться зареєстрованими препаратами», – наголосив Ляшко.

Настрої українців

Напередодні того, як українці отримали позитивні новини щодо постачання вакцини, вони були налаштовані доволі скептично. Протягом останніх двох місяців в інформпросторі переважали два ключових наративи щодо вакцинації. Перший стосувався вакцини Pfizer, другий – російського препарату Sputnik V. Про це свідчить дані дослідження агенції «Plusone» на замовлення TCA. Керуючий партнер PlusOne Максим Саваневський зазначає, що понад 70% обговорень стосувалися в першу чергу якісних характеристик препаратів. Натомість, вакцини інших виробників обговорювались значно менше. Був лише невеликий пік обговорень, коли з’явилася інформація, що в разі використання вакцини американської компанії «Moderna» з’являється достатньо високий рівень антитіл проти COVID-19.

Половина обговорень щодо Pfizer відбувалася у «Facebook», на другому місці за поширенням месенджер «Telegram» (де переважала негативна інформація про препарат). Саваневський додав, що негативне сприйняття Pfizer також формують російські медіа, українські медіа з яскраво вираженою проросійською риторикою, та популярні проросійські блогери. «Повідомлялося ледь не про десятки смертей, поширювалися фейки про жахливі наслідки вакцинації в Ізраїлі, випадки паралічу, смерті лікарів», – розповів Максим Саваневський, агенція PlusOne. За даними агенції, вакцину Sputnik V ці медіа навпаки висвітлювали в позитивному ключі, без згадки про негативні сторони. Наприклад, активно поширювався міф, що Росія нібито готова надати вакцину Україні у вигляді гуманітарної допомоги, або про те, що вона значно дешевша, але українців нібито змушують купувати дорожчі західні аналоги.

На відміну від української дискусії, у країнах Заходу понад 80% обговорень стосуються якості вакцин та прогнозів щодо того, як зміниться життя суспільства після імунізації.

Інформаційна війна

Групи так званих «антивакцинаторів» з’явились в українському просторі, зокрема у соцмережах, задовго до поширення коронавірусу. Проте до пандемії перебували, переважно, в сплячому режимі. Це – частина інформаційної війни. «Їх створено або в Китаї, або в Росії. Існує певний перелік наративів і міфів, які важливі в довгостроковій перспективі для тих, хто хоче послабити Україну. І вакцинація серед них також», – зазначив редактор проєкту «VoxCheck» Максим Скубенко. Він наголосив, що в рамках моніторингу «VoxCheck», з квітня 2020-го року у Facebook виявлено 500 «унікальних» фейків про вакцинацію, тобто тих, де інформація не повторювалась. Кожен з них міг поширюватись по кілька тисяч разів, а сукупно ця дезінформація охоплювала мільйони людей. За словами Скубенка, Україна лідирує серед країн світу за кількістю фейків про коронавірус. Однак Росія та Китай активно розповсюджують міфи про вакцинацію в інших державах.

Директорка громадської організації «Detector Media» Галина Петренко, зауважила, що більшість дезінформації походить з російських каналів, які українці, на жаль, продовжують дивитися. За даними опитування, проведеного «Detector Media», близько 15% українців періодично переглядають російські телеканали, а найбільший рівень довіри до них – на Сході і Півдні України.

Крім того, фейки про вакцинацію активно поширювали телеканали народного депутата Віктора Медведчука, які нещодавно підпали під санкції РНБО за проросійську пропаганду. Це «112 Україна», Newsone та ZIK. Наприклад, восени ці медіа повідомляли, що Медведчук домовився про постачання вакцини Sputnik V до нашої держави, натомість,  українська влада буцімто відмовилась від неї через суто політичні міркування. «Із закриттям цих телеканалів негативні наративи про вакцину можуть перекочувати на інші подібні телеканали проросійського спрямування, або в інтернет», - передбачає Петренко.

Головні побоювання

50% українців бояться ймовірних побічних ефектів вакцини, 40% занепокоєні тим, що препарати були виготовлені занадто швидко і не пройшли всі етапи клінічних випробувань. Про це свідчать дані національного опитування Лабораторії журналістики суспільного інтересу. Лише 10% респондентів зазначили, що не бажають робити імунізацію, адже їм буде вживлено «чіпи», приблизно стільки ж вважають, що вакцинація вигідно лише фармкомпаніям. Водночас, населення найбільше хвилює, які будуть побічні ефекти, чи буде вакцина сертифікована та доставлена в Україну із дотриманням усіх необхідних умов та правил безпеки? «Є велика частка людей, яким просто бракує конкретної інформації про вакцини для прийняття рішення – робити щеплення чи ні. Наприклад, чи буде біль у місці введення препарату, чи потрібно робити щеплення тим, хто  вже перехворів», – наголосила співзасновниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу Наталя Гуменюк. Вона також підкреслила, потрібно надавати населенню саме ту інформацію, яка його найбільше цікавить. 

Гуменюк зауважила, що протягом останніх двох місяців у світі вже вакцинувалися проти COVID-19 понад 150 млн осіб. «Якщо за цей час ніяких категоричних побічних ефектів та протипоказань до вакцинації не було виявлено, то можна із впевненістю сказати, що це є безпечною процедурою», – зазначила вона.

Реакція держави

Міністр культури та інформаційної політики Тараса Шевченко наголошує на тому, що діяльність держави у протидії дезінформації має бути системною. Тому у наступні 5-ть років Міністерство планує розбудувати потужний центр протидії дезінформації. Ця установа має стати майданчиком для пошуку рішень у боротьбі з дезінформацією. «Ми будемо покладатися на ті громадські ініціативи, які є надзвичайно успішними з виявлення дезінформації, щоб далі на ці фейки забезпечувати реакції з боку державних органів. Тому співпраця з громадськими організаціями, з міжнародними партнерами та іншими державними органами безперечно буде пріоритетами номер один», – підкреслив Шевченко.

Експерти наголошують, коли мова йде про фейки стосовно вакцинації, вкрай потрібно використовувати кілька джерел комунікації: лікарів, релігійних діячів, громадянське суспільство. «Уряд країни відповідає за те, щоб сімейні лікарі отримували та доносили своїм пацієнтам якісну інформацію. Бо навіть якщо громадянин налаштований скептично, коли лікар дзвонить йому і говорить, що треба вакцинуватися, людина зазвичай це виконує», – запевнив Максим Скубенко.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі