Математика пенсійної системи України: невтішні оцінки Пенсійного фонду

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Накопичувальна пенсійна система - єдиний вихід для України.

Враховуючи дані Пенсійного фонду України, проблеми солідарної пенсійної системи збільшуються. Так, загальна чисельність застрахованих осіб у грудні 2022 року становила 10,8 млн осіб, а пенсії  виплачувалися 10,69 млн осіб. До того ж середній розмір виплат через останню індексацію пенсій зріс на 19,7% для 10,5 млн осіб до 5 219,69 грн. Про це пише Тетяна Кириленко у матеріалі «Звідки гроші: сьогодні на одного працюючого — один пенсіонер?».

«Не радує й те, що частка працівників, які отримували зарплату меншу мінімальної, зросла: близько 2 млн українців заробляли менше або на рівні мінімалки. Порівняно з груднем 2021 року чисельність осіб, у яких рівень заробітної плати став нижчий мінімального, збільшилась на понад 497 тис. осіб. Майже 2 млн працівників отримували до 10 тис. грн на місяць», - пише авторка.

Зазначається, що середня зарплата, з якої сплачено страхові внески для обчислення пенсії, за минулий рік зросла на 2,9% і становила 13 376,21 грн (у 2021 році — 12 993,56 грн). Однак цей позитив значно нівелює той факт, що кількість осіб, які впродовж року сплачували страхові внески, зменшилася на 1,2 мільйона (з 9,81 млн до 8,63 млн).

«Такі ж хиткі шальки терезів щодо платників єдиного внеску на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування з числа юридичних осіб. Протягом 2022 року їхня кількість зросла на 14,7 тис. Але й звільнено було на 429,2 тис. осіб більше, ніж працевлаштовано. Все це сумні але достовірні дані, які оприлюднив Пенсійний фонд», - додала вона.

Це значить, що необхідно шукати підмогу солідарній системі. Оскільки навіть попри те, що продовжується тенденція до зменшення кількості пенсіонерів (за даними ПФ, за останній рік на 153 тис. менше), потреба в грошах на виплату пенсій зростає. Якщо торік у січні потрібно було 44,5 млрд грн, то вже в грудні знадобилося 51,4 млрд грн. І це при тому, що понад 73% пенсіонерів отримували пенсію до 5 тис. грн, майже 40% (4 млн осіб) — до 3 тис. грн. А ще ж були ті, кому належало по 2 тис. грн на місяць, хоча їх кількість істотно зменшилася.

Тому, попри війну, в Україні вже розпочато впровадження накопичувальної системи. Як відомо, вона базуватиметься на тому, що частину внесків українці почнуть відкладати на особисті пенсійні рахунки, а іншу частину — продовжуватимуть платити у загальний Пенсійний фонд.

З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі