Люди з оточення Порошенка поза аукціоном отримали дозвіл на видобуток газу - ЗМІ

Поділитися
Журналісти довели, що акціонери компанії, яка працюватиме на великому газовому родовищі, пов'язані з президентом.

Компанія, співвласником якої є юрист Петра Порошенка, без конкурсу та за суттєво нижчою від ринкової ціною отримала спеціальний дозвіл на користування надрами, а саме на розробку з подальшим видобуванням газу на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі у Полтавській області. Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми".

18 травня 2017 року спеціальний дозвіл на користування надрами, а саме на розробку з подальшим видобуванням газу та газового конденсату отримала ТОВ "Аркона Газ-Енергія". Державна служба геології та надр України продала спецдозвіл цій фірмі без будь-якого аукціону. При цьому право добувати газ на одному з найбільших родовищ Полтавської області вартувало фірмі "Аркона Газ-Енергія" всього 3,8 мільйона гривень. Водночас в "Укрнафті" стверджують, що самі вони були готові заплатити за нього щонайменше 45 мільйонів гривень. А в разі проведення торгів за системою аукціону, реальна вартість могла б зрости і до 110 мільйонів гривень.

Журналісти програми "Схеми" провели розслідування, в рамках якого з'ясували, що фірмою, яка поза конкурсом отримала ліцензію з видобутку газу на мільярди гривень, здійснюють люди з оточення Петра Порошенка.

За даними Держгеонадр, вперше фірма виявила бажання отримати відповідний спецдозвіл у березні 2016 року. На той момент статутний капітал "Аркона Газ-Енергія" складав лише 4 000 гривень. А її єдиним власником був Ігор Мичко, який раніше працював у прокуратурі Донецької області, а зараз є засновником кількох компаній, які переважно спеціалізуються на будівництві. У вересні 2016 року Ігор Мичко збільшив статутний капітал фірми і відступив 50% частки Олександру Нещотному, який працював у Амвросіївській райдержадміністрації (Донецька область) та НАК "Украгролізинг".

Але вже за два тижні після того, як "Аркона Газ-Енергія" успішно отримала спецдозвіл, у неї з'явилися нові співвласники. Сталось це 1 червня 2017 року. Тоді 5% частки "Аркона Газ-Енергія" відійшло юристу та адвокату Олексію Гребенченку. На початку 2000-х років він працював у ПАТ "Укропткульттовари", кінцевим бенефіціарним власником якого був і досі залишається Петро Порошенко.

Того ж таки 1 червня 2017 року Мичко та Нещотний відступили ще половину своєї частки у фірмі на користь офшорної компанії Ashburi Universal LTD (Беліз). Кінцевим бенефіціаром цієї фірми вказана громадянка Панами – Ріна Ріос Родрігез (Rina Rios Rodriguez), яка, скоріш за все, вона є лише номінальним директором. На її ім'я також зареєстровані десятки інших іноземних офшорних фірм.

Згідно з отриманими журналістами документами, Ashburi Universal LTD на загальних зборах учасників товариства представляв Олексій Бондар – адвокат "Ековіс Бондар і Бондар юридичне бюро", де працював і Олексій Гребенченко – новий власник 5% частки в "Арконі". У цьому ж юридичному бюро у 2007-2009 роках працював Олексій Маловацький – юрист з команди Петра Порошенка, а нині член Вищої ради правосуддя.

Водночас дружина Олексія Маловацького Наталія у другому кварталі 2017 року переказала співласникам "Аркона Газ-Енергія" – Ігорю Мичку та Олександру Нещотному по 1 389 465 гривень кожному. Саме такою була вартість часток Ігоря Мичка та Олександра Нещотного в статутному капіталі фірми "Аркона Газ-Енергія", які вони продали офшорній фірмі Ashburi Universal LTD. Ймовірно це і є оплата за входження "офшорки" в склад засновників фірми, що видобуватиме газ на Полтавщині.

Також журналісти з'ясували, що фірмою "Аркона Газ-Енергія" керують зовсім інші люди, ніж зазначено у відкритому реєстрі. У їхніх руках опинилася копія довіреності на представництво інтересів товариства, яку видав офіційний директор "Аркона Газ-Енергія" на ім'я Лілії Кобзар. Нині Лілія Кобзар керує юридичною компанією "Юс Новітас", власником якої є член Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький. Коло замкнулося.

Під час позачергових виборів президента України у 2014 році Олексій Маловацький був заступником керівника юридичної служби Порошенка як кандидата в президенти і керував юридичною службою "Блоку Петра Порошенка" під час дочасних виборів до Верховної Ради восени того ж року. Після успішних президентських виборів Порошенко залишив юриста Олексія Маловацького у своїй команді.

Водночас у коментарі журналістам "Схем" Олексій Маловацький заявив, що йому не знайома фірма "Аркона Газ-Енергія". Але підтвердив знайомство з Олексієм Бондарем, який представляє інтереси белізького офшору, а також з Олексієм Гребенченком, який володіє часткою у "Аркона Газ-Енергія". Також він підтвердив, що Лілія Кобзар, яка має довіреність на управління "Аркона Газ-Енергія", наразі керує його юридичною фірмою, але від інших коментарів відмовився.

Відмовилась від будь-яких коментарів і сама Наталія Маловацька, як і Олексій Гребенченко (власник 5% в "Арконі"), який послався на адвокатську таємницю.

Журналісти також окремо надіслали запит на ім'я Петра Порошенка з проханням прокоментувати той факт, що за маловідомою фірмою, яка отримала ліцензію на мільярди гривень, стоять наближені до нього особи.

"Президент України не має жодного відношення до згаданих вами компаній", – таку відповідь на запит програми надали в Адміністрації президента і попросили "не поширювати неправдиву неперевірену інформацію в контексті глави держави".

Зазначимо, що в Україні у 2017 році видобули 20,5 млрд куб. м газу (в 2016 році – 20,1 млрд куб. м). Збільшення видобутку газу в порівнянні з 2016 роком склало 0,45 млрд куб. м або 2%.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі