Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс запропонував охочим країнам створити військово-морську коаліцію, що допоможе зняти російську блокаду в Чорному морі та відновити експорт зернових з України. Він висловив свою пропозицію під час розмови з головою МЗС Великої Британії Ліз Трасс, пише The Guardian.
"Часу дуже, дуже мало. Ми наближаємося до нового збору врожаю, і немає жодного іншого практичного шляху експорту зерна, окрім як через чорноморський порт Одеси", — пояснив Ландсбергіс.
Він наголосив, що необхідно показати вразливим країнам готовність діяти для того, щоб попередити голод у світі.
Міністр закликав організувати військово-морську операцію з супроводу, яку не контролюватиме НАТО, що дозволить захистити судна з зерновими культурами на їх шляху в Чорному морі. На його думку, до ініціативи, крім Британії, могли б також долучитися ті країни, що постраждали від потенційної втрати зерна, наприклад, Єгипет.
“Те, що ми зараз побачили, лише початок. Найгірше станеться в найближчі п’ять-сім тижнів, коли буде зібрано перший урожай, і його нікуди буде покласти. Це означатиме, що люди в Північній Африці, на Близькому Сході та в Південно-Східній Азії будуть платити непомірні ціни за пшеницю, кукурудзу й інші продукти, потрібні для харчування”, — сказав Ландсбергіс.
Як зазначається, план потребуватиме також розмінування частини Чорного моря для забезпечення безпечного проходу й договору з Туреччиною, яка контролює протоку Босфор.
"Це буде невійськова гуманітарна місія, яку неможливо порівняти із забороненою для польотів зоною", — додав міністр.
За словами Ландсбергіса, до операції можна було б залучити військові кораблі чи літаки, або ж одразу й те, і інше.
“Ми потребуватимемо коаліції охочих — країн зі значною військово-морською міццю для захисту судноплавних шляхів, і країн, що постраждали від їх блокування”, — підсумував голова МЗС Литви.
У свою чергу, міністр закордонних справ Британії Ліз Трасс підтримала пропозицію литовського колеги. Вона зазначила, що її країна хотіла б надати військові кораблі для супроводу суден з продовольством, якщо вдасться розмінувати гавань і виділити Україні зброю більшої дальності для захисту узбережжя. За її словами, Британія обговорює план із союзниками.
Раніше прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вирішив подвоїти зусилля, щоб забезпечити життєво важливим продовольством та гуманітарною допомогою людей з України, які постраждали внаслідок війни.