Акціонери литовської Lietuvos dujos, де у "Газпрому" більше третини акцій, вирішили вимагати від нього зниження ціни на газ через суд. Це вже другий позов до газової монополії, ініційований Литвою
Акціонери Lietuvos dujos, які володіють контрольним пакетом компанії, в четвер вирішили подати в арбітражний суд новий позов проти "Газпрому" з вимогою зниження ціни газу йдеться в повідомленні литовської компанії. У ньому наголошується, що переговори з "Газпромом" про зниження ціни ні до чого не привели і Lietuvos dujos, яка займає 35-40% газового ринку країни, продовжує платити за сировину занадто високу ціну. Ініціювати судовий розгляд акціонерів Lietuvos dujos рекомендувало міненерго Литви.
Литві належить 17,7% компанії, 38,9% - у E.On Ruhrgas, ще 37,06% - у "Газпрому". За арбітраж проголосували Литва і давній партнер російської монополії, німецька E.On. "Газпром" був проти. Раз E. On підтримала Литву, значить, вона теж незадоволена ціноутворенням "Газпрому", вважає аналітик Валерій Нестеров: висока закупівельна ціна для Lietuvos dujos знижує її прибуток, пишуть "Ведомости".
Термін подачі позову поки не визначений. Спочатку Lietuvos dujos планує обрати юридичну компанію, яка буде представляти її інтереси в суді, уточнює представник литовської компанії. 10 січня в ефірі радіостанції Znad Wilii прем'єр-міністр Литви Альгірдас Буткявічюс допускав, що можливо і досудове вирішення цього спору.
"Газпром" - єдиний постачальник газу до Литви. Він щорічно експортує туди близько 3 млрд куб. м газу, Lietuvos dujos - основний покупець. Ціна газу для Литви - одна з найвищих в Європі. За даними литовської комісії за цінами, у 2013 р. вона становила приблизно 0-480 за 1000 куб. м. При цьому середня ціна для Європи була близько 0, повідомляв "Газпром".
З початку 2014 р. "Газпром" знизив ціну на 10%, повідомляло міненерго Литви. Але це все одно значно вище, ніж у сусідів, справедливим було б зниження на 20-25%, говорив у січні Буткявічюс. За його словами, "Газпром" готовий знизити ціну, якщо Литва відкличе з стокгольмського арбітражу позов від жовтня 2012 р. про відшкодування 1,5 млрд євро, переплачених за газ. Але Литва відмовилася "з економічних і політичних причин", пояснював Буткявічюс.
Відгук першого позову важливий для "Газпрому", але це не єдина і не головна умова зниження цін для Литви, вважає заступник голови Фонду національної енергобезпеки Олексій Гривач. В кінці 2015 р. закінчується контракт між "Газпромом" і Lietuvos dujos, підписаний в 1999 р., і "Газпром" хотів би підписати новий контракт на термін до 2020 р. і зберегти поточні обсяги поставок. Одночасно закінчується договір на транзит газу в Калінінград, який здійснюється тільки через Литву, і "Газпром" вимагає надійного транзиту в Калінінград після 2015 р., повідомляв "Інтерфакс". Переговори про умови переукладення цих двох угод йдуть з початку минулого року, але безрезультатно. До кінця 2015 р. Литва планує побудувати в Клайпеді термінал з прийому скрапленого природного газу (СПГ) і намагається зобов'язати всіх імпортерів купувати там не менше 25% своїх потреб, незалежно від ціни, "Газпром" вважає це дискримінацією, впевнений Гривач. !zn