Литва збирається почати другий судовий розгляд з "Газпромом", вимагаючи зниження цін на газ. Позов може подати основний імпортер газу до країни Lietuvos dujos, в якому сам "Газпром" володіє 37%.
Прем'єр-міністр Литви Альгірдас Буткявічюс визнав, що сторони могли б домовитися, якщо б Вільнюс відкликав перший позов до "Газпрому" на 1,5 млрд євро зі Стокгольмського арбітражу, проте відмовлятися від цих грошей Вільнюс не збирається, пише "Коммерсант-Україна".
Міненерго Литви, яке володіє 17,7% акцій основного імпортера газу Lietuvos dujos, звернулося до акціонерів компанії - німецької E.ON (38,9%), "Газпрому" (37,1%) і міноритаріїв з пропозицією почати арбітражний розгляд проти "Газпрому". Уряд хоче домогтися зниження цін на газ за контрактом від 1999 року, переговори про зміну якого веде останні чотири роки. Збори акціонерів Lietuvos dujos, які будуть приймати рішення про розгляд, призначено на 30 січня. У повідомленні компанії наголошується, що арбітражні процедури може бути зупинено, "якщо буде досягнуто сприятливої для компанії комерційної угоди з "Газпромом".
В "Газпромі" і E.ON не стали коментувати ситуацію. За словами джерела видання в російській компанії, в "Газпромі" дії Вільнюса сприймають як спробу просунути переговори за ціною на газ.
"Газпром" є єдиним постачальником газу для Литви, постачаючи країні близько 3 млрд кубометрів газу на рік. Литва платить за газ одну з найвищих цін в ЄС (за підрахунками видання, в середньому близько 500 доларів за тисячу кубометрів у 2013 році). Вільнюс пішов на відкритий конфлікт з "Газпромом", вирішивши максимально жорстко застосувати норми Третього енергопакету ЄС, і в 2011 році не отримав знижок на газ, що російська монополія давала своїм споживачам.
У жовтні 2012 року Литва подала позов проти "Газпрому" до Стокгольмського арбітражу, вимагаючи 1,5 млрд євро відшкодування переплати за газ. Поки цей позов навіть не розглянуто, і тому Вільнюс збирається подати схожий позов через Lietuvos dujos. За словами прем'єра Альгірдаса Буткявічюса, які передає агентство BNS, Литва розраховує, що в такому випадку справу буде розглянуто швидше. При цьому він визнав, що відмова литовської влади відкликати перший позов є єдиною причиною, через яку угоди з "Газпромом" не було досягнуто ще в 2013 році. Буткявічюс також поскаржився на те, що Єврокомісія все ще не винесла рішення в антимонопольній справі щодо "Газпрому", одним з головних ініціаторів якої була Литва.
На думку російських експертів, шанси Литви отримати схвалення акціонерів Lietuvos dujos на початок арбітражної процедури невеликі. "Незрозуміло, чому E.ON, яка вже отримала знижки від "Газпрому", повинна підтримати міненерго Литви", - вважає заступник голови Фонду національної енергетичної безпеки (РФ) Олексій Гривач.
Гривач нагадує, що у кінці 2015 року закінчуються контракти на постачання газу до Литви і транзит до Калінінграда. Контроль за транзитом "Газпром" може втратити вже до жовтня, втративши право розпоряджатися своєю часткою у 37,1% в Amber Grid, газотранспортній дочірній компанії Lietuvos dujos. На думку Олексія Гривача, домовленості про ціни вже давно могло бути досягнуто, але "уряд при підписанні угоди з "Газпромом" негайно отримає звинувачення у здачі національних інтересів як від парламентської опозиції, так і від президента Далі Грібаускайте". !zn
Читайте також:
"Газпром", намагаючись уникнути міжнародного суду, "кинувся пропонувати" Литві значне зниження цін
Литва висунула "Газпрому" жорсткі вимоги поступок щодо ціни на газ для нового контракту