Лідери АТЕС домовилися розвивати зону вільної торгівлі
14 сiчня, 2011, 12:22
Поділитися
Голови країн-членів організації Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) домовилися розвивати регіональну зону вільної торгівлі.Голови країн-членів організації Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) домовилися розвивати регіональну зону вільної торгівлі.Про домовленості учасників саміту «зробити конкретні кроки» в цьому напрямку було оголошено після закінчення дводенного саміту АТЕС в японській Йокогамі, що завершився у неділю, 14 листопада.
Наступний саміт АТЕС пройде на Гавайських островах у листопаді 2011 року.Вільна зонаЯкщо АТЕС вдасться реалізувати задумане, то нова зона вільної торгівлі об'єднає три найбільші економіки світу - США, Китаю і Японії.
Тим не менше, на шляху проекту стоять серйозні перешкоди.
Головна з них - суперечка між США і Китаєм з приводу торгового і валютного дисбалансу у двосторонніх відносинах.
Вашингтон хоче збільшити обсяги експорту до регіону і вважає, що цьому перешкоджає низька вартість китайського юаня.
За словами голови КНР Ху Цзіньтао, будь-які реформи Китай буде проводити виходячи зі своїх інтересів.ДеклараціяУ прийнятій за підсумками саміту «Йокогамській декларації» сторони підтвердили свій «рішучий намір створити зону вільної торгівлі та інвестицій в регіоні» і пообіцяли вжити для цього «конкретних кроків».
Декларація також накладає заборону на створення нових бар'єрів для інвестицій і торгівлі.
Країни домовилися накласти мораторій на протекціоністські кроки щонайменше до 2013 року і вирішили скасувати заходи, які введені в період світової фінансової кризи і перешкоджають торгівлі.
АТЕС - форум 21 країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону для співпраці у галузі регіональної торгівлі та полегшення і лібералізації капіталовкладень. Метою АТЕС є підвищення економічного зростання і процвітання у регіоні та зміцнення азіатсько-тихоокеанського співтовариства.
У країнах-членах проживає близько 40% світового населення, на них припадає приблизно 54% ВВП і 44% світової торгівлі.