Лідери країн G7 досягли консенсусу щодо механізму надання Україні кредиту на близько 50 мільярдів доларів, який буде погашатися за рахунок доходів від заморожених російських активів, повідомляє Reuters.
“Наша мета - розпочати виплату коштів до кінця року”, - йдеться в заяві групи, опублікованій у п'ятницю, 25 жовтня.
Кредит буде надаватися через серію двосторонніх позик, починаючи з 1 грудня 2025 року й до кінця 2027 року “частинами, які відображатимуть нагальні потреби України у фінансуванні”.
У заяві, яка оголошує принципи та деякі технічні деталі, не вказані конкретні суми двосторонніх кредитів, але зазначено, що додаткова інформація буде опублікована у відповідному документі найближчими днями.
“Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - зазначається в заяві міністрів фінансів країн групи.
США оголосили про готовність надати Україні кредит у розмірі 20 мільярдів доларів: донедавна очікувалося, що внесок Вашингтона буде меншим, ніж планувалося, оскільки ЄС не зміг гарантувати, що російські активи залишаться замороженими щонайменше на три роки. Очікується також, що близько 20 мільярдів доларів надійде від ЄС, до якого входять такі члени G7 як Німеччина, Франція та Італія, ще 10 мільярдів доларів “розділять” Канада, Велика Британія та Японія.
Кредити будуть надаватися через кілька “каналів”.
Близько 260 мільярдів євро (280,62 мільярда доларів) російських активів, таких як резерви центрального банку Росії, були заморожені в межах санкцій, запроваджених після вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Переважна більшість цих активів зберігається в бельгійському депозитарії Euroclear.
Лідери країн G7 ще під час саміту в червні домовилися про надання кредиту Києву, але тодішня зустріч залишила неузгодженими багато технічних деталей. Про рішення G7 щодо російських активів та як його оцінювати розповідала Олена Галушка.