Про це пише Вадим Башта у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».
«За часів бульбашки на ринку нерухомості (яка, до речі, здулася ще не остаточно) нерідко прямо на квартирах порівняно рідкісних в той час продавців квадратних метрів влаштовувалися своєрідні міні-аукціони, в ході яких вигравав і отримував квартиру той з кількох покупців, у кого гаманець був товщі або була можливість швидко без залучення банківського кредиту сплатити операцію. Найчастіше ціна на об'єкт на таких домашніх торгах підвищувалася на десятки відсотків», - нагадує автор.
Зараз часи змінилися. У багатьох навіть найпривабливіших за якістю та місцерозташуванням будинках м. Києва та регіональних центрів зараз одночасно продається по кілька майже однакових за параметрами квартир.
«Наприклад, в одному з досить доглянутих панельних будинків (з чистими під'їздами) в пішій доступності від однієї зі станцій метрополітену лівого берега Києва зараз продаються відразу кілька двокімнатних квартир з ремонтом і без, на будь-який смак. Ще в одному цегляному будинку так званому Радміні, ось вже з півроку безуспішно намагаються реалізувати відразу три 75-метрові трикімнатні квартири, ціна на які впала з 220 до 150 тис. у.о.», - наголошується в статті.
І хоча будинки і квартири якісні, але майже поруч, на стадії здачі в експлуатацію зависає новобудова, в якій вже не дві чи три, а багато десятків одно-, двох-, трьох-і чотирикімнатних квартир не можуть знайти свого покупця при ціні в 1500 у.о. за 1 кв. м. у забудовника. Більш того, ці ж квартири нещасливі інвестори намагаються переуступити за ціною в 1400 у.о. за 1 кв. м. Поки що особливих успіхів немає - покупців надзвичайно мало.
«Якщо ж з'являється покупець з « живими» грошима,який готовий негайно здійснити операцію, то він, як правило, обдзвонює претендентів-продавців і сам призначає знижену від ринкової ціну. Хто з продавців погоджується на умови покупця, той у результаті і отримує «головний приз» - гроші за свої квадратні метри. Таким чином, серед продавців одного і того ж будинку влаштовується своєрідний телефонний міні-аукціон на пониження ціни, в результаті торгів ціна у найбільш поступливого продавця може впасти на 10-20 і більше відсотків. Так, у зазначеній новобудові при бажанні продавців отримати 1400-1500 у.о. за 1 кв. м. реальні продажі зафіксовані на рівнях, що не перевищують 1200 дол за «квадрат». Тобто вже готові квартири продаються за ціною, по якій вони інвестувалися в 2005 році на стадії котловану», - констатує автор.
Докладніше читайте в матеріалі Вадима Башти «Ринок нерухомості: аукціони повертаються» у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».