У першому кварталі поточного року економічну й курсову стабільність утримано, але проблема не є вирішеною. Лише відтерміновано. Про це пише Вадим Башта, адвокат Львівської колегії адвокатів, та Сергій Следзь, редактор відділу мікроекономіки ZN.UA, у статті «Доля української гривні: коли прорве дамбу?».
Оскільки наразі Україна залежить від надходжень від міжнародних партнерів. А на ці надходження, на їх розмір та вчасність, влада України не впливає.
«Гривна як робила два кроки вперед, один крок назад, так і продовжує це робити. А це означає, що, попри валюту у резервах НБУ, загроза форс-мажору нікуди не поділася… Тому загроза фінансових і загальноекономічних проблем і надалі переслідуватиме країну, переміщуючись у часі», - пишуть автори.
Наразі вчасні виплати заробітної плати 500 тисячам державних службовців і 1,4 мільйона вчителів, а також виплати для 10 мільйонів пенсіонерів залежать переважно від наших партнерів.
Автори матеріалу припускають, що в разі, якщо надходження від партнерів будуть з запізненням, то імовірно, що «діру» у бюджеті будуть латати за допомогою «друкарського верстату» НБУ. Хоча ризики такого сценарію поточного року поки що помірні. На сьогоднішній день вже не 2024-й, а 2025 рік виглядає вирішальним для економічної й курсової стабільності.
З іншими матеріалами Вадима Башти, адвоката Львівської колегії адвокатів, можна ознайомитися за посиланням.