Українська ГТС має приблизно вдвічі більшу потужність, ніж російський "Північний потік-2", який РФ намагається запустити в експлуатацію. Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, додаючи, що саме для цього Росія й створює енергетичну кризу в Європі.
Дефіцит газу, який зараз спостерігається в регіоні, свідчить про те, що на додаткові поставки можна не розраховувати.
"Давайте називати речі своїми іменами. Росія обмежує експорт, щоб ще більше підняти ціни на газ, створити енергетичну кризу та виправдати запуск "Північного потоку-2", - сказав він під час "Open Zakarpattia 2021. Форум розвитку".
Міністр наголосив, що Україна готова до консультацій з Євросоюзом щодо забезпечення транзиту газу через нашу територію та енергетичної безпеки регіону.
"Яскравим прикладом став нещодавній активний і сміливий крок України щодо надання Росії 50% знижки на транспортування додаткових обсягів газу до Європи. У той же час Україна не буде терпіти будь-яких спроб зашкодити її ролі стратегічного партнера Європи з транзиту газу", - заявив він.
Нагадаємо, що на початку жовтня в у порівнянні з минулим роком ціни на газ зросли на 440%, і надалі зростатимуть, оскільки європейські газосховища в багатьох місцях незаповнені. Найбільше в Євросоюзі сховище Rehden (належить "Газпрому") заповнене тільки на 5%.
"Газпром" з початку літа обмежив поставки, за офіційною версією - через ремонтні роботи і аварій на газопроводах. При цьому російський монополіст не забронював додаткову транзитну потужність через Україну і викупив лише третину від запропонованої потужності газопроводу "Ямал-Європа".
Міжнародне енергетичне агентство і ряд країн закликали Росію збільшити транзит газу через територію України.
Як писало ZN.UA, поки ЄС і США обговорюють санкції, якими можна покарати Росію за використання "ПП-2" як зброї проти Європи, Москва вже використовує трубу для шантажу. Докладніше читайте в тексті Марії Якуб і Олександра Харченка "Чому в Європі зростає ціна на газ і скільки заплатять за тепло українці?".