Україна має намір не пізніше кінця 2023 року від'єднатися від єдиної електромережі з Білоруссю і Росієюта підключитися до європейської мережі, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
«З радянських часів українська електромережа є частиною єдиної мережі, що включає Білорусь і Росію. Але ми хочемо «відрізатися» від цієї мережі і зробити українську електромережу інтегрованою частиною європейської мережі. Ми плануємо це зробити до кінця 2023 року», - повідомив Кулеба за підсумками переговорів з очільником МЗС Литви Габріелюсом Ландсбергісом у Києві у вівторок, 23 лютого.
За словами українського міністра, після перемикання будь-які перетоки електроенергії з Білорусі в Україну будуть фізично неможливі. Він також підкреслив, що дії уряду спрямовані на підвищення рівня енергетичної безпеки України, Європи в цілому і Литви зокрема.
Ландсбергіс, у свою чергу, повідомив про стурбованість литовського уряду доступом білоруської електроенергії на український ринок. У Вільнюсі побоюються, що це допоможе розвитку атомної електростанції в білоруському Островці, яку Литва вважає небезпечною, передає «Інтерфакс-Україна».
Нагадаємо, що з лютого Україна відновила імпортування електроенергії з Росії. Згідно з даними на сайті НЕК "Укренерго", імпорт вже склав більше 200 МВт-год. Крім того, імпорт електроенергії з Білорусі склав 480 МВт-год.
30 грудня 2020 року НЕК "Укренерго" і державне виробниче об'єднання (ГПО) "Біленерго" (білоруський оператор системи передачі) підписали договори про постачання електроенергії в рамках надання/отримання аварійної допомоги в режимі паралельної роботи ОЕС України і ОЕС Білорусі.
Імпорт електроенергії спричинений тим, що на складах українських теплових електростанцій станом на 25 січня запаси склали 455 тис. тон, це є історичним мінімумом і не дозволяє забезпечити енергетичну безпеку країни.
У парламентському комітеті з енергетики та ЖКГ заявили, що віялових відключень в Україні допоміг уникнути імпорт електроенергії з Білорусі.