Висока конкуренція у бізнесі змушує співробітників великих корпорацій давати більше хабарів і фальсифікувати фінансові показники.
Компанія Ernst&Young опитала 1750 топ-менеджерів, щоб з'ясувати їхнє ставлення до корупції. 39% з них заявили, що хабарництво і корупційні практики є в країнах їх роботи звичайною справою. На ринках, що розвиваються, куди на тлі проблем у розвинених економіках зміщується фокус ділової активності, ситуація з корупцією ще гірша. Зокрема, такої думки дотримується більше половини менеджерів, які працюють на ринках, що розвиваються, у Бразилії показник досягає 84%.
В якості респондентів у дослідженні, що проводилося у листопаді 2011 - лютому 2012 року, виступали топ-менеджери великих корпорацій із 43 країн, насамперед фінансові директори, а також голови правових департаментів і департаментів внутрішнього аудиту.
Погіршення економічних умов і жорстока боротьба за прибуток істотно похитнули етичні стандарти керівництва корпорацій. Частка менеджерів, готових піти на хабар заради отримання контракту або поліпшення умов ведення справ, зросла до 15% з 9% в торішньому дослідженні.
Окрім того, 5% опитаних висловили готовність фальсифікувати фінансові показники заради збереження бізнесу (проти 3% торік). Дані опитувань російських менеджерів мало відрізняються від загальносвітових: 16 і 4% відповідно. !zn