Криза і війна не повинні перешкоджати впровадженню інновацій в Україні – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Криза і війна не повинні перешкоджати впровадженню інновацій в Україні – експерт В умовах кризи можуть активізуватися процеси модернізації
В період серйозних потрясінь інновації допоможуть відновити економіку країни і вивести її на новий рівень.

Криза, яку переживає Україна, і військовий конфлікт у Донбасі не повинні розглядатися як перешкода для інноваційних структурних зрушень, а також бути виправданням відсутності реформ. Навпаки, в умовах кризи можуть активізуватися процеси модернізації, створитися механізми тяжіння до економічної структури нових галузей і навіть секторів. Про це у своїй статті для DT.UA пише експерт Інституту економіки промисловості НАН України Ірина Підоричева.

Практичний досвід багатьох країн показує, що у період економічних потрясінь інновації можуть послужити головним каталізатором відновлення економіки, зазначає автор.

"Так, феномен "економічного дива" у різний час продемонстрували Німеччина, Франція, Швеція, Японія, Італія (повоєнні роки), Польща, Чехія, країни Балтії (пострадянські роки), Словенія, Хорватія (роки після розпаду Югославської федерації), Корея і Фінляндія (посткризовий період 1990-х)", - йдеться у статті.

Наприклад, корейська економіка перетворилася з виробника і експортера низько - і середньотехнологічних товарів у високотехнологічну індустріальну державу. Ключову роль в історії успіху країни зіграла державна підтримка наукової сфери, а також той факт, що інноваційна стратегія була включена в загальний план відновлення країни.

У Фінляндії керівництво держави розуміло важливість інновацій для забезпечення сталого економічного зростання. Завдяки цьому в країні було реалізовано ряд економічних і політичних реформ з метою формування сприятливого інноваційного середовища. Стратегія уряду передбачала створення інноваційної системи, в тому числі підтримку інновацій за рахунок держзакупівель, венчурного фінансування та інтернаціоналізації послуг.

Ще одним прикладом може служити Ізраїль, який після здобуття незалежності майже 70 років знаходиться у стані перманентної війни. Але це не завадило Ізраїлю стати однією з найрозвинутіших країн світу з високим рівнем життя, передовою системою охорони здоров'я, розвиненою наукою і освітою та комфортними умовами ведення бізнесу, відзначає Підоричева.

У 1970-1980-х роках ізраїльська економіка була у стані, що нагадує сьогоднішнє в Україні, - розвивалася переважно сільськогосподарська галузь. Сьогодні Ізраїль - наочний приклад того, як при вкрай обмежених ресурсах, у стані постійної військової загрози країна може досягти стрімких темпів зростання.

Одними з першочергових завдань подолання існуючої кризи в Україні є припинення військових дій в Донбасі і відновлення єдності та територіальної цілісності. Вирішення цього непростого питання абсолютно необхідно, щоб, по-перше, підтримувати політичну та економічну стабільність у державі, по-друге, зменшити ризики соціальної, ресурсної та екологічної напруженості і по-третє, перевести індустріальний розвиток країни у високотехнологічне русло з опорою на якісний людський капітал, знання та інновації.

Детальніше про перспективи виходу України з кризи та подальший розвиток Донбасу читайте у статті Ірини Підоричевої "Серфінг реальності": як піймати хвилю структурних змін і запустити інноваційні процеси в Донбасі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі