Введена Нацбанком на початку листопада фінансова дискримінація кримчан - визнання їх "нерезидентами" України - все одно залишається діяти і після "незграбної" спроби НБУ виправити ситуацію новою постановою, заявив у коментарі ZN.UA адвокат, експерт Регіонального центру прав людини Сергій Заєць.
"Немає підстав ставити під сумнів твердження представників НБУ про те, що загрози фінансовому ринку України у зв'язку з ситуацією навколо Криму існують. Однак реакція НБУ по своїй суті нічим не відрізняється від реакції Рамзана Кадирова на недавні події в Грозному. НБУ ввів колективну відповідальність кримчан за погані дії або навіть просто наміри нечистих на руку земляків", - говорить експерт.
Він пояснює, що встановлення особливого режиму здійснення банківських операцій для частини громадян України являє собою дискримінацію, тобто неоднакове ставлення до різних груп людей за якою-небудь ознакою. В даному випадку - за так звану "прописку". Тобто всі, хто прописаний в Криму чи Севастополі, були поставлені по ту сторону закону.
Останню ж постанова НБУ №810 від 16 грудня, якою регулятор вніс зміни у свою попередню постанову №699 від 3 листопада, правозахисник називає "незграбною спробою виправити ситуацію".
"НБУ відрапортував про те, що інцидент вичерпано. Але насправді це не так. Горезвісні "нерезиденти" залишилися. Текст постанови був просто доповнено новими нормами. Тепер у тексті з'явилося правило, яке узаконило положення, що існувало де-факто і раніше: ті, хто отримав "довідку переселенця", можуть не вважатися нерезидентами.
Однак враховуючи черги за такими довідками, а також необхідність оновлювати цю довідку з періодичністю раз в шість місяців, кроки НБУ "не можна вважати хоч скільки-небудь сприяють вирішенню проблеми", каже Заєць.
Навпаки, всі тяготи свого рішення НБУ переклав на кримчан, які тепер повинні отримувати і надавати банки довідку про своїй благонадійності.
"По суті, замість вирішення проблеми НБУ лише встановив додатковий обов'язок для кримчан", - пояснює експерт.
Більше того, одночасно в новій постанові НБУ також з'явилося багато інших неприємних сюрпризів - наприклад, блокування та закриття банківських рахунків. Якщо раніше це стосувалося тільки юридичних осіб, то тепер це стосується також і підприємців та самозайнятих осіб, При цьому нарешті згадали, що гроші на цих рахунках належать не банкам, а власникам рахунків, і в тексті нормативного акта з'явилося положення про те, що після закриття рахунку грошові кошти підлягають поверненню їх власнику шляхом перерахування в безготівковій формі.
Однак і тут заковика: сама по собі постанова НБУ робить неможливим відкриття іншого рахунку.
Правозахисники закликають Національний банк України до діалогу.
"Повинна бути створена робоча група, яка включала б у себе представників усіх правозахисних організацій, що займаються проблемами кримчан. Не завжди найлегший шлях є правильним. Іноді тільки через важкий діалог можна знайти ефективне рішення, яке могло б забезпечити не тільки вирішення завдань безпеки держави, але й гарантувала б дотримання прав людини", - резюмує Заєць.