Російський "Газпром", всупереч очікуванням урядів Естонії, Латвії і Литви, незначно знизив ціни на газ для них після того, як у цих країнах національні газові компанії були приватизовані з залученням до складу акціонерів росіян і лояльних до них європейців.
На це звертає увагу керівник енергопроектів Центру "НОМОС" Михайло Гончар, коментуючи "приватизаційні" плани Кабміну щодо НАК "Нафтогазу України" і ГТС.
Експерт нагадує, що країни Балтії - Естонія, Латвія і Литва - на початку минулого десятиліття приватизували значні пакети акцій національних газових компаній. В результаті приватизації їх акціонерами стали європейські (німецька E.ON Ruhrgas, фінська Fortum) і російські ("Газпром" з "Ітерою") акціонери.
Проте, якщо порівняти ціни, за якими "Газпром" реалізує природний газ в ці країни, то вони, за даними EEGAS (США), не дуже відрізняються від українських і вищі, ніж для Німеччини. А скільки на початку 2000-х було надій у країнах Балтії на лояльну цінову політику "Газпрому" у разі його залучення до складу акціонерів.
Таким чином, зазначає експерт, українському уряду при виборі одного з варіантів рішення щодо подальшої долі "Нафтогазу" і української ГТС слід враховувати досвід інших країн з точки зору власних національних інтересів.
Детальніше читайте в статті Алли Єрьоменко "Доля ГТС: прокачування через Раду" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn
Читайте також:
Рада вирішить долю "Нафтогазу" і ГТС до кінця травня
Литва виправила помилку 8-річної давності, коли віддала "Газпрому" трубу
Литва подала в суд на "Газпром" через переплати за газ
Опозиція: Проект Кабміну щодо ГТС - держзрада і крадіжка державної власності