Система забезпечення людей з інвалідністю технічними засобами реабілітації містить у собі значні корупційні ризики, які функціонували роками, й потребує реформування на законодавчому рівні.
Такі висновки містить дослідження щодо корупційних схем на ринку забезпечення людей з інвалідністю засобами реабілітації, яке здійснило Національне агентство з питань запобігання корупції спільно з громадською ініціативою "Інститут законодавчих ідей".
“Під час дослідження ми виявили величезну кількість корупційних схем, які функціонували роками. Поки корупціонери процвітали завдяки корупційним ризикам системи, люди з інвалідністю не могли отримати потрібні засоби реабілітації”, - наголосив у ході презентації керівник департаменту НАЗК Сергій Деркач.
“Більш як 90% корупційних ризиків, які виявлено в законодавстві, реалізуються на практиці. Це свідчить про те, що навмисні й ненавмисні корупціогенні положення, які вкладені в законодавство, мають свій негативний наслідок. І шанси на те, що вони відбудуться, є дуже високі”, - зазначила також у ході презентації дослідження голова Інституту законодавчих ідей Тетяна Хутор.
За словами заступника голови НАЗК Івана Преснякова, проблема є значною як в плані кількості українців, яких вона зачіпає, так і в плані обсягу коштів, що функціонують на даному ринку.
"В Україні близько 2 млн 700 тис. людей з інвалідністю і близько 600 тис. з них потребують забезпечення технічними засобами реабілітації. Також вона велика і в грошовому вимірі — йдеться про 1,5 млрд гривень у 2020 році, і йдеться про збільшення цього бюджету в наступному році до 1,7 млрд гривень", - наголосив представник НАЗК.
У рамках дослідження НАЗК у партнерстві з Інститутом законодавчих ідей підготувало комплексний аналіз стратегічних ризиків у цій сфері, які розподіляються наступним чином.
Так, корупційні схеми, які виникають при взаємодії людей з інвалідністю з посадовцями, мають чотири ключові характеристики:
- змова членів медичних комісій і підприємств для внесення неправдивих відомостей про те, який засіб потребує людина з інвалідністю. У дослідженні наводиться приклад, коли 627,3 тис. бюджетних коштів було витрачено на дитячі триколісні велосипеди для дорослих людей віком від 20 до 77 років;
- вимагання хабарів за довідку про кращий засіб реабілітації;
- тиск на людей з інвалідністю, аби ті обрали конкретне підприємство, від якого окремі працівники органів соціального захисту мають зиск;
- маніпулювання даними в системі на користь приватних підприємств.
Друга група ризиків стосується корупційних схем, які виникають під час взаємодії посадовців та підприємств, які виготовляють, постачають та ремонтують засоби реабілітації за державні кошти. Попри те, що мова йде про 1,5 мільярда бюджетних коштів, засоби реабілітації для інвалідів купуються не через систему ProZorro, а через укладання прямих контрактів з підприємствами. При цьому, якщо раніше засоби реабілітації виготовляли лише державні та казенні підприємства, на сьогодні зі 106 підприємств лише 12 державні або казенні.
Корупційні ризики в цій сфері полягають у:
- вибірковій діяльності комісій з вибору постачальників;
- безпідставному збільшенні вартості засобу реабілітації;
- фіктивному імпорті засобів реабілітації для збільшення їх вартості;
Щодо державних підприємств галузі, корупційні проблеми виглядають наступним чином:
- зловживання під час обрання керівників підприємств;
- наявність приватних інтересів керівників держпідприємств, які мають власні компанії;
- розтрата майна державних підприємств.
У підсумку проблем, попри величезний обсяг коштів, що вкладаються державою у цей ринок, 26 тисяч людей з інвалідністю торік не змогли отримати необхідні їм протези, інвалідні візки, ліжка тощо.
“1,7 мільярда коштів платників податків вже в наступному році будуть спрямовані на засоби реабілітації для осіб з інвалідністю. Ринок є дуже спокусливим, адже виплати гарантуються державою, та не застосовуються загальні правила публічних закупівель. Більш того, система побудована таким чином, що майже ніхто не зацікавлений в раціональному використанні таких коштів” – наголосила у ході презентації представниця "Інституту законодавчих ідей" Тетяна Хутор.
Водночас як зазначив у ході презентації голова підкомітету ВР з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю Сергій Гривко, на розгляді Верховної Ради перебуває законопроєкт №4542, яким передбачено скасування статті на відповідність кваліфікаційним вимогам у Порядку доступу підприємства на ринок ТЗР за бюджетні кошти.
Він наголосив, що законопроєкт №4542, який спрямований на позбавлення Мінсоцполітики повноважень з регулювання ринку на рівні закону вже з середини 2022 року, парламент планує голосувати найближчим часом.