Вплив коронавіруса на світову економіку поки складно оцінити. У експертів різні думки з цього питання. Деякі припускають, що це викличе нову світову економічну кризу. Інші ж звертають увагу на фондові ринки, які раніше відреагували на новини про вірус зниженням, але зараз акції знову ростуть в ціні.
Так, у свіжому огляді ринків від компанії Moody's Analytics говориться, що для світової економіки поширення китайської коронавіруса може стати більш серйозним ударом, ніж фінансова криза 2008-2010 років.
"На відміну від обвалу на іпотечному ринку США, ніхто не передбачав появи потенційно спустошливої пандемії на початку 2020 року. І на відміну від фінансової кризи, державні діячі... можуть бути обмежені в можливості усунути або компенсувати втрати від пандемії, порівнянної з "іспанкою" 1918 року", - йдеться в огляді.
Moody's відзначає, що коронавірус вже негативно впливає на індекс цін на промислові метали, який має чітку кореляцію зі світовим економічним зростанням. З середини січня індекс цін на промислові метали впав на 7,1%, а 29 січня опустився до мінімального значення з червня 2017 року.
Експерти пояснюють це, насамперед, великим впливом Китаю на світову промисловість. Оскільки він є найбільшим у світі експортером проміжної промислової продукції (комплектуючих, призначених для використання в ланцюжках виробництва). За оцінками Bloomberg Economics, близько 20% світового імпорту цих продуктів прийшло з Китаю в 2015 році. Для азіатських країн цей показник ще вище - близько 40% всього імпорту проміжних промислових товарів, споживаних в Камбоджі, В'єтнамі, Південній Кореї і Японії.
Таким чином, якщо через коронавірус скорочується обсяг промислового виробництва в Китаї, то з'являються ризики роботи заводів в інших країнах.
Однак, раніше на дані про коронавирусе відреагували світові фондові ринки, зокрема азії та США. Як повідомляє Reuters, сьогодні невелике зростання продемонстрували, зокрема, азіатські фондові індекси, які найбільше втратили від новин про епідемію вірусу в Китаї. Так, індекс MSCI (в нього входять акції компаній Азіатсько-Тихоокеанського регіону за винятком Японії) виріс на 0,2%, а японський індекс Nikkel - на 1%. Також зростають акції американських і європейських компаній. Зокрема, стрімко зросли акції Amazon - на 11%. Європейський фондовий індекс EUROSTOXX50 31 січня виріс на 0,8%. Експерти припустили, що фондові ринки відновлюються.
Відновили зростання також ціни на нафту: Brent виросла на $ 0,9, а WTI - на $ 1,11.
Нагадаємо, що МВФ раніше заявив, що рано говорити про наслідки коронавіруса для світової економіки.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) за підсумками екстреної наради оголосила спалах "уханьского" коронавіруса надзвичайною ситуацією в області суспільної охорони здоров'я, що має міжнародне значення.
Станом на 31 січня, число заражених новим коронавірусом складає 9480 людина, а загиблих – до 213.
Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила спалах коронавірусу 2019nCoV "надзвичайною ситуацією в області суспільної охорони здоров'я, що має міжнародне значення". Таке рішення прийняли незалежні експерти ВООЗ на екстреній нараді 30 січня.
Вперше цей коронавірус був діагностований у грудні минулого року. Новий коронавірус став сьомим вірусом такого типу, якими може заразитися людина.
Влада КНР ввела жорсткий карантин в Ухані та інших містах, де зафіксовано спалах захворювання. Вильоти туристичних груп з Китаю припинені. Також ВООЗ в п'ять разів збільшила список лабораторій для перевірки на коронавірус.
Детальніше про коронавірус читайте в матеріалі Лідії Суржик "Академік Володимир Широбоков: "Мікроби не прощають легковажності" для "Дзеркала тижня.Україна".