Комунальні послуги: чи треба їх оплачувати, якщо житло зруйноване

Поділитися
Комунальні послуги: чи треба їх оплачувати, якщо житло зруйноване © freepik.com
Через війну багато українців втратили житло.

Війна, яку розпочала Росія проти України, принесла багато смертей та руйнувань. Велика кількість людей втратила своє житло через бойові дії або ракетні обстріли.

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи потрібно платити за комунальні послуги в житлі, яке пошкоджене чи зруйноване.

Вони зазначили, що законом «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач має право на:

  • не оплату комунальних послуг у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження;
  • зменшення розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості.

Чи треба оплачувати комунальні під час війни, якщо житло зруйноване і послуги не надаються

Відповідно до розʼяснення Мінрегіону, у разі якщо житло споживача зруйновано внаслідок ведення воєнних (бойових) дій і, відповідно, комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) та послуга з управління багатоквартирними будинками з цих причин споживачеві не надаються (не надавалися), плата за ці послуги не нараховується.

Споживач, житло якого стало непридатним для проживання або знищеним, повинен звернутися до постачальників комунальних послуг із письмовою заявою та повідомити про руйнування та припинення споживання комунальних послуг.

Рекомендовано додати документ, що підтверджує руйнування (акт опису пошкоджень/знищення нерухомого майна, довідка про участь підрозділів ДСНС у ліквідації надзвичайної ситуації, інформаційне повідомлення про нерухоме майно, пошкоджене або знищене внаслідок РФ тощо).

Юристи нагадали, що згідно з постановою Кабміну від 05 березня 2022 р. № 206 зі змінами від внесеними постановою Кабміну № 390 від 21 квітня 2023 р. до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

  • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Також заборонено стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022  з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, включених до Переліку Мінреінтеграції  зі споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі:

  • довідку ВПО,
  • інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (наприклад, з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо).

До припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється також припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі і юридичним особам, які:

  • розміщують в своїх житлових та/або нежитлових приміщеннях, будинках внутрішньо переміщених осіб та ВПО є кінцевими споживачами цих комунальних послуг;
  • такі юридичні особи не мають права на отримання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення ВПО у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану.

Нагадаємо, чи може особа, яка має борги за комунальні послуги, отримати позов до суду. Це стосується саме періоду дії воєнного стану.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі