Олігарх, губернатор Дніпропетровської області Ігор Коломойський без купюр розповів народним депутатам про домовленості з Леонідом Кучмою і Віктором Пінчуком, назвав суми хабарів і наполіг на необхідності перегляду результатів приватизації колишнього держхолдингу "Укррудпром", стверджуючи про її незаконність.
Про це він розповів на недавньому засіданні Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, стенограму якого призводить "Українська правда".
Як зазначає УП, візит Коломойського став несподіванкою для більшості парламентаріїв - вони дізналися про нього за кілька годин до початку засідання. За їх словами, дніпропетровський губернатор сам зголосився розповісти нардепам про те, як нечесно проходила приватизація в минулі роки.
У результаті головним лейтмотивом виступу Коломойського перед комісією стала незаконна приватизація державного холдингу "Укррудпром".
"У 2004 році відбулася приватизація "Укррудпрому". На мій погляд, вона відбулася незаконно" - відразу заявив Коломойський.
"Я стверджую не просто як людина, а як безпосередній учасник тих подій і один з бенефіціарів цієї приватизації" - додав він.
На переконання коломойського, приватизація "Укррудпрому" спочатку замислювалася так, "щоб обмежити коло учасників майбутньої можливої приватизації, і для того, щоб це потрапило в певні руки".
Він заявив, що в результаті підписання Кучмою закону про особливості приватизації "Укррудпрому" держава втратила контрольних пакетів, блокуючих пакетів Південний ГЗК "Суха балка" і КЗРК.
"За нинішніми оцінками підприємства, які втратила держава, сьогодні при поганому ринку оцінюються в $ 10 млр" - заявив олігарх.
Суть закону полягала в тому, що придбати ці підприємства мали право тільки ті, у кого на момент приватизації було 25% одного з підприємств, що входять в "Укррудпром". Коломойський сумнівається в конституційності цього положення, оскільки воно було обмеженням для бажаючих взяти участь.
Коломойський навіть зголосився підготувати для комісії весь пакет документів "з подробицями і хронологією": як законопроект приймали в першому і другому читанні, хто відповідав за це, "хто кому заносив гроші, ну і так далі".
Він також згадав, як в 2013 році відбулося "кричуща подія" - бізнесмен Віктор Пінчук подав судовий позов до Лондонського суду на Коломойського і його бізнес-партнера Геннадія Боголюбова.
"У судовому позові Пінчук розповідає, що придбав у мене підприємство Криворізький Залізорудний Комбінат (КЗРК). Нібито він уклав з нами угоду, і ми продали йому це підприємство.
"насправді, він трактував в англійському суді вимагання хабара, яка покладалася для Кучми за підписання закону про особливості приватизації "Укррудпрому", - заявив Коломойський.
"Всі події детально описані в моїх з Боголюбовим свідчення в Лондонському суді. Трактуються не інакше, як Пінчук вимагає з нас повернути тієї хабара. Але він не говорить, що це хабар, а що нібито гроші йому запропоновано за КЗРК" - розповідав далі Коломойський.
"Я вважаю, що у нас це буде процес якщо не століття, то показовий процес часів Кучми. У разі, якщо Пінчук не відкличе позов. А є ризик, що відкличе" - резюмував він.
При цьому на питання колишнього журналіста, а нині депутата Сергія Лещенка про те, чи вважає Коломойський хабарем $ 5 млн в місяць, які він платив Пінчуку в 2004 році за управління "Укрнафтою" і є його виступ "явкою з повинною", олігарх відповів "Так".
При цьому зі сміхом додав: "Ми ж знаємо, що той, хто дав хабар і перший прийшов, сказав про це йому нічого за це не буде".
При цьому на запитання депутата Вікторії Войцицкой, коли ж держава отримає дивіденди "Укрнафти", Коломойський самовдоволено заявив: "Ніколи не отримаєте".
Крім приватизації "Укррудпрому", Коломойський вважає "найбільш кричущими прикладами" також "Криворіжсталь" і "Нікопольський феросплавний завод".
Далі, процес приватизації в період 2010-2014 років, Коломойський описав так: "Вони (режим Януковича) як почали в 2011 році приватизувати, так ми просто читали про це, як зведення з зони АТО".
"Там Фірташ купував по кілька облгазів кожен день, більше ніхто не брав участь в конкурсі, - всмпомнил Коломойський, - а ДТЕК (Ріната Ахметова - ред.) купував обленерго і генерації".
"То є у нас у футбол грають всі, а виграє Німеччина. У приватизації беруть участь всі, а купує виключно Ахметов", - додав Коломойський до свого опису процесу приватизації енергопідприємств.
"тобто нам чітко було сказано, що Янукович конкретно викликав потенційних покупців, і говорив, що тут у нас є системні люди з системними інтересами, тому особливо не лізьте - "Секір-башка, сніг упаде, зовсім мертвий будеш!" - розповів Коломойський подробиці активної приватизації в ці чотири роки.